PROGRAM
10.00 uroczysta Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Centrum Koronki Koniakowskiej w Koniakowie, kolebce szydełkowej tradycji rozwijanej od stu lat w tej małej beskidzkiej miejscowości.
Wydarzenie rozpocznie się wykładem na temat historii koronki koniakowskiej oraz jej roli we współczesnym świecie. Koniaków słynie z koronki, ale powszechna jest tutaj także tradycja obróbki wełny oraz jedyny w swoim rodzaju beskidzki haft krzyżykowy.
10.30 – 14.30 zapraszamy na warsztaty prowadzone jednocześnie w trzech miejscach:
– Entliczek pentliczek heklowany koszyczek (koronka koniakowska) –Centrum Koronki Koniakowskiej;
– Wełna owcza w rękach młodego artysty – Centrum Pasterskie;
– Wyszyjym ci, wyszyjym, Janićkowi koszulom – Chata na Szańcach.
10.30 – 14.30 otwarte wykłady towarzyszące warsztatom dla zainteresowanych:
– Co nam dają owce – prelekcja o tradycyjnym wypasie i sposobie wytwarzania oraz przetwarzania wełny Maria Kohut – Centrum Pasterskie;
– Opowieść o rodzinnym heklowaniu, Urszula Rybka – Izba Pamięci Marii Gwarek;
– Beskidzki haft krzyżykowy – mgr Magdalena Łacek – Chata na Szańcach.
14.30 – 16.00 zapraszamy na łąkę w Koniakowe na międzypokoleniowe heklowanie. Podczas happeningu, który będzie polegał na wspólnym heklowaniu mam, babć, córek, wnuczek, sąsiadek. Kobiety ubrane w tradycyjne stroje góralskie na łące w Koniakowie, przez godzinę zrobią instalację z powstałych malutkich szydełkowych motywów. Łąka nie jest miejscem przypadkowych, chcemy dodatkowo podkreślić, fakt, iż koniakowskie wzory czerpane są z przyrody, a łąka jest ich najlepszym miejscem. To na łące znajdziemy najwięcej kwiatów, listków, tak licznych w koniakowskim wzorniku.
Całość programu zostanie wzbogacona piękną muzyką góralską oraz tradycyjnym tańcem śpiewem, który zaprezentuje Zespół Regionalny Koniaków.
Dodatkowo w trakcie imprezy odbędzie się kiermasz rękodzieła oraz produktów regionalnych i tradycyjnych. Na odwiedzających czekają również wystawy w Centrum Koronki Koniakowskiej, Izbie Pamięci Marii Gwarek, Chacie na Szańcach, Centrum pasterskim oraz Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej.
Liczba miejsc na warsztaty ograniczona, zapisy pod adresem: otwartepracownie@nid.pl