Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty

Wkrótce

Baner
Rozpoczęcie imprezy: 2018-11-18
Zakończenie imprezy: 2018-11-18
Miejsce imprezy: Karczma pod Ochodzitą
Organizator: Parafia Ewangelicko - Augsburska w Istebnej
Kontakt: +48 48 33 855 60 28

Parafia Ewangelicko - Augsburska w Istebnej serdecznie zaprasza na sesję historyczną poświęconą Jubileuszowi 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tematem spotkania będzie wspomnienie Jana Łyska i innych ewangelickich bohaterów, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju.

W programie:

Trzy krótkie wykłady: Ewangelicy niepodległej; Ks. bp Juliusz Bursche, kapitan Jan Łysek.
Usłyszymy także dwa mini koncerty pieśni i muzyki patriotycznej w wykonaniu: Wyższobramskiego Chóru Kameralnego z Cieszyna oraz zespołu złożonego z nauczycieli Społecznego Ogniska Muzycznego im. Jerzego Drozda w Wiśle.

Początek wydarzenia o godz. 15.30

Więcej szczegółów
Baner
Rozpoczęcie imprezy: 2018-11-18
Zakończenie imprezy: 2018-11-18
Miejsce imprezy: Hotel & Restauracja Złoty Groń
Organizator: Stowarzyszenie "Na Groniach".
Kontakt: nagroniach@gmail.com

Stowarzyszenie "Na Groniach"  zaprasza na finał swojego projektu w ramach programu Niepodległa.

"Odwiedziliśmy kilkanaście niezwykłych osób, których biografie wpisują się w region Istebnej, Jaworzynki i Koniakowie. W większości urodziły się one przed II wojną światową i na przestrzeni kilkudziesięciu lat są uczestniczkami i obserwatorkami zmieniającego się świata w skali mikro i makro. Stąd tytuł publikacji: Z perspektywy pogranicza - w świecie mikrohistorii beskidzkich góralek.
Z perspektywy kobiet przyglądamy się życiu codziennemu znaczonemu wydarzeniami historycznymi. Dzięki lokalnym małym historiom możemy pozostawić trwały ślad, swoiste świadectwo codzienności wpisanej w Niepodległą. Szczególne są dla nas treści opowiedziane przez kobiety przez pryzmat ich własnych doświadczeń i wynikające z kobiecego spojrzenia na rzeczywistość. Na osi czasu, od wydarzeń związanych z wybuchem II wojny światowej po jej zakończenie, okres komunizmu, znaczących dat tj. wyboru Karola Wojtyły na papieża w 1978 r. czy wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. i politycznych zawirowań okresu po 1989 r. przyglądamy się lokalnej społeczności." - organizator - Stowarzyszenie "Na Groniach"

Projekt plakatu i okładki książki Kaja Renkas

Spotykamy się w Złoty Groń Hotel & Restauracja o godzinie 17.00 - w dolnej sali. Wstęp wolny ;)

Więcej szczegółów