Wkrótce
W czasie jej trwania odwiedzający mają okazję zobaczyć nie tylko znane w kraju i poza jego granicami koronki koniakowskie, ale także beskidzki haft krzyżykowy, stroje regionalne, rzeźby, wyplatane z korzenia świerkowego koszyki, ceramikę artystyczną, obrazy, biżuterię z motywami folkowymi i wiele innych ręcznie wykonanych przedmiotów. Dodatkowym atutem wystawy jest prowadzona tu sprzedaż prezentowanego rękodzieła.
Czynne od poniedziałku do soboty 10.00 - 17.00
Zapraszamy do Jaworzynki, gdzie razem z plecionkarzem Janem, mistrzem Serfenty specjalizującym się w wyplataniu z korzeni świerka, oprowadzimy po wystawie „Niech się plecie!” i przedstawimy lokalne, unikatowe rzemiosło.
Serfenta istnieje, aby plecionkarstwo żyło! Pracują z mistrzami plecionkarzami zdobywając od nich wiedzę i unikatowe umiejętności manualne. Następnie, przekazują je dalej podczas warsztatów, które prowadzą na terenie całego kraju i zagranicą. O plecionkarstwie wiedzą wszystko!
Tym razem zapraszają do Jaworzynki w Beskidzie Śląskim, gdzie tworzy mistrz Jan, który wyplata z korzeni świerka. W Muzeum na Grapie 7-8 września w godzinach od 10.00 do 18.00 zaplanowane jest spotkanie z twórcą, pokaz plecionkarski, a także wernisaż wystawy Serfenty „Niech się plecie!”. Wystawa przedstawia fotografie tradycyjnych plecionkarzy i eksponaty, ale także unikatowe historie i ciekawych bohaterów ze świata rzemiosła.
Szczegółowy program Europejskich Dni Dziedzictwa znajdą Państwo na stronie edd.nid.pl
Zapraszamy do bacówki i rodzinnej gazdówki, do zwiedzania udostępniona jest również wystawa pasterska. Wstęp do Centrum Pasterskiego jest bezpłatny, dla gości również bezpłatny parking, toalety oraz plac zabaw dla dzieci (w okresie letnim). W naszej rodzinnej gazdówce zobaczycie przykłady typowych karpackich zwierząt pasterskich: owce, kozy
Wystawa pasterska prezentuje czerpaki, puciery, ferule, kotły, formy drewniane na sery i wiele innych naczyń oraz sprzętów pasterskich – a wszystko to w codziennym zastosowaniu na dawnych i współczesnych bacówkach. Jest również karpacka pasterska wystawę fotograficzna prezentująca życie na hali, a także jakie obrzędy oraz tradycje są nadal kultywowane na terenie Beskidów. Wystawa opowiada także o obróbce wełny, znajdziemy tam liczne sprzęty do tego potrzebne jak tradycyjne kołowrotki, kremple, motowidła, zwijaki, ramy i krosna tkackie.
Koronka koniakowska to technika ręcznego szydełkowania serwet z nici, tzw. kordonku. Zajmują się nią kobiety mieszkające w Koniakowie, Istebnej i Jaworzynce w Beskidzie Śląskim. Ten rodzaj koronki nie powstaje w żadnym innym regionie Polski ani świata. Wykonywanie koronki koniakowskiej jest dziedziną życia, która ma ogromny wpływ na codzienność i obyczaje społeczności. Koronka jest wszechobecna, towarzyszy wszystkim ważnym wydarzeniom w życiu tych trzech góralskich miejscowości. Z podstawowych splotów - łańcuszka, półsłupków i słupków, tworzone są elementy – motywy. Wzory do wykonania poszczególnych elementów czerpane są ze świata przyrody i życia codziennego koniakowskich koronkarek i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Koronka ta charakteryzuje się przede wszystkim mnogością motywów, głównie przyrodniczych, skomponowanych koliście lub gwieździście, wykonywanych z białych lub kremowych nici bawełnianych.
10.00 – 17.00 zapraszamy do odwiedzenia Wystawy Twórczości Ludowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej. Znajduje się tam stała, całoroczna ekspozycja Największej Koronki Koniakowskiej Świata, serwety o średnicy 5 metrów, wpisanej do Księgi Rekordów Guinessa. Dodatkowo od czerwca do września organizowana jest Wystawa Twórczości Ludowej, czynna codziennie, gdzie można zobaczyć przepiękne koronki koniakowskie, a także rzeźby, hafty i inne tradycyjne wyroby artystów ludowych z Trójwsi.
10.00 – 18.00 zapraszamy do odwiedzenia Galerii na Szańcach w Koniakowie. Galeria Scena Sztuki i Kultury Regionalnej Twórców Nieprofesjonalnych Tadeusza Ruckiego; prezentuje sztukę ludową z terenu Trójwsi. Podczas wizyty będzie również można usłyszeć opowieści o Koniakowie i grę na trombitach wykonanych własnoręcznie przez właściciela. To miejsce, gdzie można obejrzeć przepiękną ceramikę artystyczną projektu Justyny Łodzińskiej, która wykorzystuje motyw koronki w swoich pracach. Znajduje się tam również ekspozycja koronek koniakowskich, które można nie tylko obejrzeć, ale i zakupić.
10.00 – 18.00 dla zwiedzających będzie otwarte Muzeum Koronki Koniakowskiej – Izba Pamięci Marii Gwarek. Oprowadza Urszula Rybka, wnuczka Marii Gwarek, która przybliży zwiedzającym historię rodziny i koronek koniakowskich. Zlokalizowane w Koniakowie Muzeum powstało w 1962 r. po śmierci Marii Gwarek, której pamięci poświęcona jest ta placówka. Można w nim zobaczyć wiele interesujących eksponatów, tj.: czepce, obszycia chust, kryzy, wstawki do bielizny pościelowej, firanki
ząbki czyli serwetki na półki, z których każda ma inny wzór i kształt, inspirowany elementami przyrody. Jedną z bardziej oryginalnych ekspozycji stanowi niedokończona
serwetka dla królowej Anglii Elżbiety II.
10.00 – 18.00 zapraszamy do odwiedzenia Centrum Koronki Koniakowskiej na wystawę pt. Historia heknadlą pisana. Wystawa prezentująca przepiękne serwety i inne tradycyjne wyroby z koronki koniakowskiej jednych z najznakomitszych koronczarek. Ekspozycja bogata w stare zabytkowe eksponaty wykonane przez już
nieżyjące artystki, wzbogacona nowymi pracami pokazuje w ciekawy i nowoczesny sposób ciągle żywą tradycję w 2017 r. wpisaną na Krajową Listę Niematerialnego
Dziedzictwa Kulturowego.
Do udziału w konkursie Muzeum Regionalne "Na Grapie" zaprasza wszystkich, którzy lubią śpiewać i grać na beskidzkich instrumentach ludowych.
Możliwość wystąpienia solo lub w grupie. Początek wydarzenia godzina 15.00.
Zgłoszenia do 2 września pod numerem telefonu +48 664 224 218 lub +48 508 844 275.
REGULAMIN
IV Konkursu Muzykantów i Spiywoków
08.09.2019r. godz. 15.00
Jaworzynka, Muzeum Regionalne "Na Grapie"
Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Regionalnego "Na Grapie" w Jaworzynce.
Konkurs ma na celu popularyzację muzyki Beskidu Śląskiego.
Skierowany jest do śpiewaków, grup śpiewaczych, muzykantów, kapel identyfikujących się z muzyką Beskidu Śląskiego.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest prezentacja 1 tradycyjnej pieśni, bojtki Beskidu Śląskiego i występ przed publicznością oraz jury w dniu 8 września 2019 r.
Organizator przewiduje podział uczestników konkursu na następujące kategorie:
I. Wiekowe:
1) Kategoria dziecięca:
a) dzieci przedszkolne w wieku 3 - 7 lat
b) dzieci szkolne 8 - 12 lat
2) Kategoria młodzieżowa:
a) młodzież 13 - 17 lat
3) Dorośli
II. Śpiewacy, muzykanci
III. Grupy śpiewacze, kapele
Uczestnik może przystąpić do konkursu tylko w jednej grupie/kapeli lub jako solista/muzykant.
Oceny uczestników konkursu dokona jury powołane przez Organizatora.
Ogłoszenie wyników, wyłonienie laureatów i rozdanie nagród nastąpi w dniu konkursu.
Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc w każdej z kategorii otrzymają nagrody finansowe, a pozostali uczestnicy nagrody rzeczowe.
Wszystkim uczestnikom zapewnia się poczęstunek.
Zgłoszenia uczestników należy dokonać telefonicznie lub mailem:
tel. 664 224 218 lub 508 844 275,
mail: nagrapie@gmail.com
Konkurs dofinansowano z budżetu Gminy Istebna.
- « Pierwsza
- ‹ Poprzednia
- 1
- 2
- Następna ›
- Ostatnia »