Zaduszki Istebniańskie to cykliczne wydarzenie, którego główną ideą jest przypominanie o przodkach, osobach zasłużonych dla Beskidu Śląskiego. Tegoroczne wydarzenie poświęcone będzie pamięci Pawła Łyska (1914-1978) – pisarza i etnografa pochodzącego z Jaworzynki a tworzącego na emigracji, który w swojej twórczości sięgał do tradycji, panujących obrzędów i zwyczajów, dając obraz życia na pograniczu.
W tegorocznym koncercie weźmie udział zespół Wałasi. Kapela przed słuchaczami odkryje to, co najpiękniejsze w muzyce tradycyjnej i zabierze ich w niezapomnianą podróż po łuku Karpat. Twórczość zespołu jest mocno zakorzeniona w kulturze i stanowi pomost między tym co jest ludziom bliskie we współczesnej muzyce, a tym co grało w duszach ich góralskich przodków. Do udziału w koncercie został zaproszony także Joachim Mencel – polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, cenionym aranżer i producent muzyki wokalnej.
Główny bohater wydarzenia, Paweł Łysek, urodził się w 1914 roku w Jaworzynce. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1935-39. Po wybuchu wojny zbiegł przed poszukującą go policją niemiecką na Węgry, przedostał się stamtąd na Wyspy Brytyjskie i wstąpił do Polskiego Wojska. Kiedy skończyła się wojna, wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie podjął studia bibliotekarskie. Jako bibliotekarz i wykładowca pracował na City University w Nowym Jorku, od 1952 roku do swojej śmierci w roku 1978.
Beskid Śląski jako region pogranicza doświadczał wielu przemian, zarówno tych politycznych, jak i ekonomicznych. Jest przykładem procesów związanych z kształtowaniem się lokalnej tożsamości. Dziś ta bogata kulturowa mieszanka stanowi niezwykle bogate dziedzictwo, z którego czerpiemy, zwłaszcza świętując stulecie odrodzenia się wolnej Polski.
Początek wydarzenia - godzina 18.00