Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
4.05
2018

73. rocznica mordu w Jabłonkowie

Rocznica mordu w Jabłonkowie

Minęła kolejna, 73 rocznica tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w ostatnich dniach II wojny światowej w Jabłonkowie. Wczesnym rankiem 13 kwietnia 1945 roku, na terenie jabłonkowskiego cmentarza żydowskiego niemieccy okupanci rozstrzelali 12 mieszkańców Istebnej i Jaworzynki. Przed śmiercią poddano ich bestialskim torturom. Wielu z nich miało zaledwie nieco ponad 20 lat…, niektórzy umierając śpiewali „Jeszcze Polska nie zginęła…”

Po wyzwoleniu, które nastąpiło z 1 na 2 maja 1945 podjęto niezwłocznie starania, aby pomordowani powrócili w swe rodzinne strony. Dlatego już 5 maja 1945 nastąpiła ich ekshumacja, po której wszystkich dwunastu przewieziono do Istebnej, gdzie na zawsze spoczęli w zbiorowej mogile przy kościelnym cmentarzu w centrum Istebnej.

Z tej okazji, a także w dniu wyzwolenia Istebnej i Jabłonkowa kolejny raz spotkały się delegacje władz i mieszkańców Gminy Istebna i miasta Jabłonkowa oraz młodzież polskiej i czeskiej szkoły z Jabłonkowa w Republice Czeskiej.

Uroczystość rozpoczęła się przy pamiątkowej tablicy na terenie dawnego cmentarza żydowskiego w Jabłonkowie, gdzie dokonano mordu. Zebranych przywitał Stanislav Jakus - zastępca burmistrza miasta Jabłonków.  Następnie głos zabrał Józef Polok - zastępca wójta Gminy Istebna, który przypomniał zebranym wydarzenia tamtych kwietniowych dni roku 1945. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że wśród zamordowanych byli bardzo młodzi ludzie. Jedną z nich była Zuzanna Czepczor z Jaworzynki, której zdjęcie zaprezentował zebranym. Okazało się bowiem, że była to krewna wójta. W dalszej części swojego wystąpienia mocno podkreślił obecność w tym wydarzeniu młodzieży.

Głos zabrał także 88 letni pan Zygmunt Stopa - Polak mieszkający w Republice Czeskiej, który od wielu lat w sposób szczególny dba o upamiętnienie tego wydarzenia, a także działa w Związku Kombatantów. Związany jest z Istebną, gdyż jego babcia to rodowita istebnianka.

Na zakończenie tej części uroczystości, po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy wszyscy zebrani odśpiewali pieśń „Ojcowski Dom…” a następnie przeszli pod pomnik ofiar faszyzmu, gdzie nastąpił dalszy ciąg tego ważnego dla nas wydarzenia. Na tym pomniku wywieszona jest także tablica z nazwiskami pomordowanych mieszkańców Trójwsi.

Gminę Istebna reprezentowali oprócz zastępcy wójta także Artur Szmek - Przewodniczący Rady Gminy Istebna, Jarosław Hulawy - Przewodniczący Komisji Oświaty Rady Gminy oraz Czesław Polok - radny Rady Gminy, a także pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteki Publicznej w Istebnej z dyrektor Elżbietą Legierską-Niewiadomską na czele. Delegacji z Gminy Istebna towarzyszyła także młodzież z Zespołu Regionalnego „Istebna” w strojach regionalnych.Dodał: Aneta Legierska (5981)