Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
25.11
2018

80- lecie Szkoły Podstawowej nr 1 im. księdza Jana Twardowskiego w Jaworzynce

W sobotę 24 listopada w Jaworzynce świętowano Jubileusz 80 –lecia Szkoły Podstawowej nr 1 im. księdza Jana Twardowskiego w Jaworzynce. Ten niezwykły czas upłynął w wyjątkowo ciepłej atmosferze, wśród wzruszeń i przy akompaniamencie pięknej muzyki.
Wszystko rozpoczęło się mszą świętą w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce, w której wzięli udział absolwenci, rodzice, grono pedagogiczne, przedstawiciele lokalnego samorządu i zaproszeni goście. Kazanie wygłosił ks. Jerzy Palarczyk, długoletni proboszcz parafii w Jaworzynce Centrum i katecheta szkoły.  Po mszy z serdecznymi życzeniami pośpieszył ks. Stanisław Pindel – proboszcz parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce wręczając symboliczny podarunek - zabytkową monetę z 1939 roku. W końcu to właśnie 10 stycznia 1939 rozpoczęły się lekcje w szkole!


Kolejna część programu miała miejsce na sali gimnastycznej szkoły „jubilatki”. Już od progu zwracała uwagę przepiękna w swej prostocie dekoracja inspirowana beskidzkim haftem krzyżykowym. Głos zabrała gospodyni miejsca- pani Grażyna Przybyła – Dyrektor Szkoły nr 1 w Jaworzynce. Długo mówiła o historii szkolnictwa w Jaworzynce, budowie szkoły, pokonanych trudnościach i sukcesach wychowanków. Przedstawiła sylwetki kolejnych kierowników i ich zasługi. Szkoła w różnych czasach przetrwać musiała różne zawirowania ale zawsze był w niej najważniejszy uczeń, a nauczyciele zawsze kierowali się sercem. Kształtowali charaktery swoich wychowanków i rozwijali ich pasje i talenty. Pani dyrektor przybliżyła sylwetki kolejnych kierowników i ich zasługi. Przywołała cytat patrona księdza Jana Twardowskiego, który jest zarazem mottem szkoły : „Realizujemy się najpełniej, jeśli potrafimy żyć dla innych”. 


Co do rozwijania talentów, była okazja przekonać się o tym, ile ich rozkwita pod dachem szkoły dzięki programowi artystycznemu, który wielu obecnych wzruszył do łez. Uczniowie pod kierunkiem pani Moniki Michałek przygotowali montaż wierszy lokalnych poetów: m. in. Jerzego Probosza, Emmanuela Grimma, Zuzanny Kawulok  oraz patrona szkoły księdza Jana Twardowskiego. Przeplatał je bogaty repertuar pieśni zaprezentowany przez kapelę „Jetelinka” pod kierownictwem pani Moniki – Wałach Kaczmarzyk. Takie utwory jak „Beskidzie, beskidzie” czy „Wojenko wojenko” w aranżacji wielopokoleniowego już składu zespołu naprawdę chwytały za serce. Koncert na skrzypce i keybord dali również absolwenci szkoły - Jan Probosz i Karolina Juroszek.


Serdeczne słowa gratulacji złożyła na ręce dyrekcji Wójt Gminy Istebna, pani Łucja Michałek. Jako absolwentka szkoły podkreśliła, że ta placówka nie tylko była początkiem jej edukacji ale też ukształtowała jej charakter, dlatego zawsze wspominać ją będzie z ogromnym sentymentem. Złożyła najlepsze życzenia pani Grażynie Przybyle – swojej niegdysiejszej wychowawczyni. Z gratulacjami pospieszyli również: Zastępca Wójta Gminy Istebna pan Ryszard Macura, Sekretarz Gminy Istebna pani Teresa Łaszewska, sołtys Jaworzynki pan Paweł Rucki, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej pani Elżbieta Legierska- Niewiadomska, Radni Gminy Istebna, dyrektorowie szkół z terenu Trójwsi : pan Robert Biernacki, pani Monika Kukuczka, pani Danuta Kawulok, pani Dorota Małyjurek, pan Andrzej Ryłko, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach pani Agata Franek, duchowni, grono pedagogiczne, absolwenci i rodzice.


Po wzruszeniach i gratulacjach zaproszono wszystkich piętro wyżej, gdzie w salach lekcyjnych przygotowano ekspozycje dokumentujące historię szkoły. Można było obejrzeć skrzętnie prowadzone kroniki placówki, zajrzeć do szkolnego planetarium, a nawet z sentymentem zasiąść za dawnym pulpitem lekcyjnym i powspominać dawne dzieje szkoły. Na stołówce serwowano słodki poczęstunek – przepyszne ciasta upieczone przez rodziców , kawę i herbatę. 


„Jaka szkoła taki jubileusz” – można by powiedzieć. Szkoła w Jaworzynce cieszy się opinią placówki o niezwykle cieplej, radosnej, „rodzinnej” wręcz atmosferze i w takim właśnie duchu obchodzono jej święto. Trzeba przyznać, że 80- letnia „jubilatka” jak na swój sędziwy wiek ma się całkiem dobrze. Z każdym rokiem pięknieje, rozwija się, rozbrzmiewa muzyką i tętni życiem. Jest prawdziwą „kuźnią” talentów i charakterów . I niech tak pozostanie jak najdłużej!

Tekst: Barbara Juroszek

Foto: Izabela Bojko, Barbara JuroszekDodał: (6355)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej