Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
29.10
2019

Akcja Sprzątania Świata i Europejski Dzień Języków Obcych w ZSP Istebna

AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA

W miesiącu wrześniu obchodziliśmy Sprzątanie Świata. Z tej okazji wszyscy uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w działania mające na celu zwiększenie świadomości związanej z ochroną środowiska. Każda klasa miała w wybrany dla siebie sposób odnieść się do tematu.

Klasy pierwsze zorganizowały akcję „sadzimy krokusy”, której zadaniem było posadzenie cebulek krokusów na terenie obejścia szkolnego. Klasy 2-3 oraz klasy starsze (4a,5c,6a,6c) przygotowały piękne gazetki w klasach oraz na szkolnych korytarzach, dzięki którym każdy mógł chwilę się zatrzymać i zastanowić jak ważnym zadaniem jest ochrona przyrody.

Natomiast pozostałe klasy (4b,5b,5d,6b,7a,7b,8a,8b) zorganizowały akcję „Sprzątanie świata”. Klasy te skupiały się głównie na porządkowaniu i sprzątaniu terenu wokół szkoły. Wszyscy uczniowie w dużym stopniu i z wielkim zaangażowaniem włączyli się w obchody Dnia Ziemi. Włożyli wiele wysiłku i trudu w tworzenie gazetek, sprzątanie czy sadzenie. Bez wątpienia akcja ta zostanie na długo w naszej pamięci.

Opracowały:

       Mgr Sabina Polok

       Mgr Anna Janoszek

       Sylwia Solawa

Europejski Dzień Języków obchodzony jest w krajach Unii Europejskiej od 2001 roku. Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to:

  1. ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania  języków, jak również  konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei  wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami;
  2. promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować;
  3. propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno  w szkole, jak i poza nią,   w  celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery  zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej

Na przełomie września i października uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Istebnej wzięli udział w ogólnoeuropejskich obchodach Dnia Języków, którego celem jest ukazanie znaczenia i przydatności uczenia się języków obcych.

 Podobnie jak w minionych latach obchody składały się z kilku etapów. Najpierw klasy losowały kraje, na temat, których przygotowały plakaty zawierające nie tylko podstawowe informacje jak flaga czy stolica, ale również wiele ciekawostek. Nagroda główna, za plakat dotyczący Brazylii, powędrowała do klasy 6a (Brazylia), drugie miejsce zajęła klasa 5a (Japonia), a na trzecim miejscu uplasowały się ex aequo klasy 5d (Norwegia) i 6b (Rosja). Uczniowie mieli kilka dni na zaznajomienie się z informacjami zawartymi na plakatach, które zostały zawieszone na drzwiach sal.

W czwartek 3. października odbył się konkurs wiedzy o krajach. Dwuosobowe zespoły miały trzy i pół godziny na udzielenie odpowiedzi na 26 konkursowych pytań. Uczniowie dowiedzieli się między innymi  czym jest lutefisk, gdzie można skosztować chrrasco czy skąd wywodzi sie biała suknia ślubna. Zwycięzcami w tym konkursie zostały Agnieszka Waszut i Patrycja Michałek z kl 6a, drugie miejsce zajęli Marta Staniek i Marcel Czerniecki z kl. 8b, zaś zdobywcami trzeciego miejsca są Jan Kulik i Wiktor Klajbert z kl. 6b

Podobnie jak w dwóch minionych latach największe emocje wzbudzał dzień kulinarny, kiedy to uczniowie mogli skosztować przysmaków z całego świata. Były babeczki w  wielu odsłonach, ciasto cytrynowe, ciasteczka ryżowe, galaretka, pizza, tortilla, czosnkowe ślimaki i wiele innych pyszności. Hol szkolny pełen był sprzedających i degustujących, wśród których znaleźli sie też rodzice i nauczyciele.

Uczniowie klas 1-4 również mieli możliwość wzięcia udziału w obchodach Europejskiego Dnia Języków przygotowując prace na konkurs Picture Dictionary. Pierwsza nagroda powędrowała do Emilii Głód z kl. 1b, na drugim miejscu znalazła się praca Wiktorii Kamieniarz z kl. 1a, zaś trzecie miejsce zajęła uczennica kl. 1b Marta Przybyła. Wśród wyróżnionych prac znalazły się plakaty Jana  Szkawrana z kl.1b, Miłosza Łacka  z kl. 1a i Martyny Michałek z kl. 1b. Prace można podziwiać w holu szkoły.

Organizatorzy obchodów Europejskiego Dnia Języków - nauczyciele języka angielskiego bardzo serdecznie dziękują Radzie Rodziców za ufundowanie nagród w konkursach, a rodzicom za pomoc w przygotowaniu smakołyków. Dziękujemy też uczniom, którzy tak licznie włączyli sie w obchody EDJ.

                                                                           

  Katarzyna Leżańska-CzulakDodał: (7009)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2021/04/17
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej