Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
5.10
2016

Bacowskie pożegnanie z halami

W ostatnią niedzielę 2 października mieliśmy okazję uczestniczyć w pięknym, tradycyjnym Rozsodzie Owiec na Stecówce zorganizowanym przez owczarzy z Istebnej i Wisły.

Jak co roku pasterze, goście i turyści spotkali się przy kolybie bacy z Istebnej –Henryka Kukuczki, gdzie gościnnie powitał ich sam gospodarz. Prowadzący imprezę konferansjer opowiedział uczestnikom o znaczeniu Rozsodu i związanych z nim zwyczajach. Nie zabrakło też pysznego regionalnego poczęstunku.

Program artystyczny tegorocznego Rozsodu rozpoczął się od wspólnego, góralskiego muzykowania Zbigniewa i Jana Wałachów, po czym na scenę wyszły w połączonym składzie Kapela „Mała Jetelinka” i Zespół „Czadeczka” z Jaworzynki, prezentując tańce i śpiewy charakterystyczne dla miejscowego folkloru. Jako ostatnie na scenie pojawiły się heligonistki ze Słowacji – siostry Lenka i Evka Bacmaňákové. Niedzielne wydarzenie zgromadziło wielu zainteresowanych turystów, przewodników i mieszkańców. Wziął w nim udział także Wójt Gminy Istebna – Henryk Gazurek wraz z małżonką.

 

Fotogaleria autorstwa Józefa MichałkaDodał: Oliwia Szotkowska (5038)