Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
9.08
2019

Dzień Dziecka w SP 2 Istebna pod znakiem bezpieczeństwa

Nietypowy Dzień Dziecka udało nam się zorganizować z pomocą rodziców i innych zaangażowanych osób, które postanowiły przedstawić temat bezpieczeństwa w formie demonstracji i praktycznych ćwiczeń. Zaplanowaną akcję znali tylko sami przygotowujący, dla uczniów naszej szkoły oprócz informacji o próbnej ewakuacji, cała reszta była niespodzianką.

Tego dnia wszyscy zwyczajnie weszliśmy do klas, kiedy już po kilku minutach rozległy się trzy dzwonki, oznaczające ewakuację. Uczniowie sprawnie ustawili się w grupki i przeszli z nauczycielami na szkolny parking. Pani Dyrektor przyjęła raporty kolejnych klas i zarządziła wejście na plac szkolny. Tam okazało się, że z górnego okna dachowego wydobywa się dym...Przed bramą stały już dwa wozy strażackie: Państwowej Straży Pożarnej w Ustroniu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Zaolzia. Zgromadzeni uczniowie uważnie obserwowali  jak do szkoły wpadają  strażacy z aparatami tlenowymi i po pewnym czasie, ku zdziwieniu zebranych, wynoszą trójkę poszkodowanych dzieci, których zniknięcia nikt jakoś wcześniej nie zauważył. Na ich oczach strażacy i pani ratownik medyczny, udzielili im niezbędnej pomocy.

Oczywiście wszystko skończyło się dobrze: pożar spowodowany „spaleniem pączków”  został ugaszony, a  poszkodowani błyskawicznie odzyskali formę. Na szczęście to była tylko realizacja według zaplanowanego wcześniej scenariusza, a cała akcja spokojnie i z humorem komentowana przez jednego z rodziców nie wzbudzała przerażenia, a raczej ciekawość. Na koniec demonstracji zabrał głos p. dzielnicowy. W kilku zdaniach podsumował temat ewakuacji oraz przypomniał o zagrożeniach, które czekają na uczniów podczas zbliżających się wakacji.

Później zostały przygotowane trzy różne stanowiska, do których uczniowie podchodzili grupami. Przy jednym z nich można było zobaczyć jak wygląda wóz strażacki, założyć strażacki uniform i pompować wodę celując  strumieniem  w przygotowaną tarczę. Przy drugim uczyliśmy się jak postępować przy drobnych urazach, skaleczeniach i niegroźnych wypadkach. Przy ostatnim stanowisku można było zobaczyć jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy i jak należy zareagować w razie jakiegokolwiek zagrożenia.

Kiedy wszystkie grupy były już gotowe, uczniowie z naszej szkoły będący w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej zrobili nam pokaz swoich umiejętności. A że pogoda dopisywała, na koniec odbyło się wielkie polewanie...I tak przy piskach i śmiechach zakończył się tegoroczny Dzień Dziecka. Oczywiście w przerwie były pyszne pączki (te które ocalały), a na zakończenie pieczona kiełbaska.

W imieniu p. Dyrektor Danuty Szmigielskiej- Kawulok, nauczycieli i uczniów dziękuję za przybycie strażakom z PSP w Ustroniu i dzielnicowemu p. Krzysztofowi Czarneckiemu oraz za  wspaniałą organizację tego dnia, poświęcony czas i zaangażowanie: państwu Barbarze i Stanisławowi Kędzior, pani Marii Kukuczce oraz wszystkim strażakom z OSP Istebna Zaolzie. 

Opracowała Barbara Dymarek  Dodał: Jacek Kohut (6847)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej