Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
4.06
2018

Dzień Seniora w Koszęcinie

Zgodnie z planem naszych zajęć – 23.05.18 r. jedziemy do Koszęcina – siedziby zespołu „Śląsk”. Zgłosiliśmy obecność oraz grupę śpiewaczą : 6 osób plus 2 heligonki jako akompaniament i program artystyczny pt.: „Niech płynie pieśń wesoła” czyli kilka piosenek górali istebniańskich. Zgłoszenie zgodnie z regulaminem wysłano już 19. 04.2018 r. Po kilku dniach otrzymaliśmy odpowiedź. „Jesteśmy zakwalifikowani do występu. Hurra! Więc do pracy!” Pierwsze spotkania i chętnych do występu jest coraz więcej, więc wysyłam korektę zgłoszenia: osób śpiewających i grających - 17, piosenek – 8. Pierwsze dyskusje – co zaśpiewamy, kto pokieruje próbami itd. Pani Marysia Motyka – szefowa Zespołu „Istebna” podjęła się pomocy ale niestety nie może z nami 23.05 maja jechać. Dwukrotnie była obecna na próbach, a potem jej funkcję przejęła pani Monika Wałach – Kaczmarzyk z Jaworzynki, którą zwolniła na próby i wyjazd dyrektor szkoły nr 1 z Jaworzynki pani Grażyna Przybyła. Entuzjazm coraz większy ale czasu coraz mniej. W sumie prób było 4, czyli bardzo mało. Śpiew jednak brzmiał doniośle i pewnie – jak to u górali. Jeszcze problem stroju – zdecydowaliśmy jednogłośnie, że jedziemy w strojach istebniańskich: fortuszkach, modrzyńcach, chustach czepinowych, tzw. „rożkulach”, kierpcach, mężczyźni oczywiście w bruclikach i nogawicach.

Zespół akompaniujący to pani Monika – skrzypce, pani Aniela Jałowiczor – heligonka i pan Edek Łacek – heligonka. Muszę podkreślić, że zaangażowanie seniorów było rewelacyjne! Pomocą okazała się również pani Elżbieta Legierska – Niewiadomska – dyrektor GOK-u w Istebnej, która ze swoją pomocnicą fachowo upinała chusty na głowach seniorek w przeddzień wyjazdu. Wszystko gotowe – jedziemy. Wszystkich jest nas 47 osób. Wyjazd o 6.30 do Koszęcina. To dość daleko, a trzeba zdążyć na oznaczoną przez organizatorów godzinę.

O 9.00 jesteśmy na miejscu. Pogoda rewelacyjna – chociaż z Istebnej wyjeżdżaliśmy przy zachmurzonym niebie. Otrzymaliśmy program zajęć od organizatorów. Wszyscy chórzyści przebierają się w stroje i wzajemnie pomagają sobie przy czepieniu. Rozpoczęcie imprezy 0 10.00 – siedzimy w pierwszych rzędach. Ludzi coraz więcej – z każdą chwilą dojeżdżają kolejne autokary z seniorami. Widać, że impreza cieszy się powodzeniem. Zgodnie z programem artystycznym występuje 8 różnych grup seniorów, a wśród nich 17 – osobowa nasza grupa śpiewacza. O 11.05 na scenę wychodzą nasi górale – perfekcyjnie wystrojeni. Są to : Maria i Józef Czepczorowie, Krystyna Dzikowska, Aniela i Paweł Jałowiczorowie, Urszula Knopek , Henryk Kryta, Paweł Gazurek, Małgorzata Małyjurek, Irena Motyka, Edward Łacek, Jan Probosz, Maria Turek, Halina Waszut, Maria Urbaczka, Anna Zawada i Monika Wałach – Kaczmarzyk.

Zaprezentowaliśmy następujący repertuar:

  1. Zaszumiały istebniański Beskidy
  2. Janiciek trowym siecie
  3. Kuźniczka
  4. Na skraju, w zielonym lesie
  5. Szła dziyweczka na kozani
  6. Szumi jawor
  7. Czadeczka
  8. Szumi dolina – solo Małgorzaty Małyjurek

Konferansjer kilkakrotnie podkreślał, że śpiew seniorów był udany -  i to tylko po 4 próbach, jaki więc potencjał tkwi w góralach! Było to bardzo miłe. Udało się! Po występie zasłużony aplauz publiczności, liczne zdjęcia, wywiady, gratulacje. Dla wielu osób to jedyny występ przed tak licznie zgromadzoną publicznością w tak prestiżowym miejscu.

A potem? Było zwiedzanie obiektu pałacowo – parkowego z przewodnikiem, warsztaty fitness, liczne wykłady (np. „Aktywny Senior Nordic Walking”, „Pilates dla Seniora”), możliwość licznych bezpłatnych badań np. gęstości kości, wieku, serca, cukru, ciśnienia, skorzystania w Miasteczku Zdrowia ze stoisk medycznych, kosmetycznych i zielarskich lub wyśmienitej kuchni śląskiej. Czas biegł nieubłaganie, ale w wyjątkowej atmosferze.

O 15.45 oczekiwany z ogromnym zainteresowaniem koncert „Pieśni o Ojczyźnie” Zespołu Śląsk dla Niepodległej – w perfekcyjnym, jak zawsze wykonaniu. To była perełka całego dnia! Bisom i wiwatom nie było końca.

Wszyscy seniorzy zadowoleni, uśmiechnięci, pełni radości i satysfakcji wsiadają do autokarów i odjeżdżają do swoich miejscowości. My też! Oj, będzie o czym opowiadać swoim najbliższym i znajomym podczas spotkań! Godnie reprezentowaliśmy kulturę ludową Trójwsi podczas III edycji „Dnia Seniora” – Senior Aktywny Artystycznie w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie.

Prezes Agata WisełkaDodał: (6019)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
październik 2022
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: październik

2022/10/7
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej