Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
23.01
2020

Finał regionalnego konkursu kulinarnego „Warzymy z matkóm i tacikym”

W dniu 21.od wczesnych godzin rannych w Restauracji Dwór Kukuczka w Istebnej do kuchni wkroczyli uczestnicy konkursu „Matki” (babcie) i „Tacik” (dziadek) wraz z wnukami, którzy w zeszłym tygodniu w półfinale zostali wyłonieni o kolejnego etapu konkursu.
            W dzisiejszych zmaganiach głównym zadaniem uczestników było wspólne ugotowanie w parach ulubionej potrawy regionalnej. Wśród nich znalazły się takie specjały jak:
1. Maćki w kapuśnicy – wykonane przez Urszulę Kawulok i wnuka Kamila
2. Placki na blasi ze szpyrkami – prezentowali Maria Ligocka z wnukiem Tomkiem
3. Śliwulę – wykonały Irena Motyka z wnuczką Jagodą
4. Krew pieczoną – serwowali Krystyna Szkawran z wnukiem Jankiem
5. Placek na listku kapusty – przygotowali Zbigniew Wałach z wnukiem Pawłem
6. Bobóla z ziemniokami – danie wykonane przez Annę Łupieżowiec i wnuczkę Lilianę
            Nad całością konkursu od rana czuwało JURY oceniając wspólne wykonanie zarówno dziadków i wnuków, archaiczność potrawy a przede wszystkim jej smak. Do oceniania potraw zostali zaproszeni profesjonalni kucharze i znawcy potraw regionalnych min. Helena Legierska Urszula Gruszka, Łucja Dusek-Francuz, Barbara Juroszek, Artur Kupczyk, Maciej Ludorowski oraz Robert Juroszek.
Po degustacji potraw stwierdzono, że wszystkie one były smaczne, apetyczne i wyjątkowe. Zadanie Jury było za tym nie lada wyzwaniem. Najwyżej ocenioną potrawą została „Krew pieczona” wykonana przez Panią Krystynę Szkawran i wnuka Janka.
            Dodatkowe wyróżnienia i nagrody rzeczowe przyznane indywidualnie przez JURY kierowane zostały po adresem Ireny Motyka i Jagody za śliwulę, Anny Łupiezowiec i Liliany za kapustym z bobem (bobólym) oraz Zbigniewa Wałach i Pawła za placek na listku.
            Wszystkim uczestnikom gratulujemy udziału w finale, dziękujemy za zaangażowanie, poświęcony czas i trud włożony w przygotowanie potraw. Wszyscy Państwo jesteście zwycięzcami!!!!
            Dodatkowe podziękowania należą się nie tylko za chęć udziału w konkursie, ale że zechcieliście się Kochani Dziadkowie podzielić swoim zdolnościami kulinarnymi i smakami dzieciństwa a co najważniejsze podzielić się tą wiedzą z nami i swoimi wnukami.
            Z całego serca dziękujemy gospodarzom konkursu, właścicielom Dworu Kukuczki za możliwość przeprowadzania konkursu, gościnność i pomoc w organizacji, Seniorom z Istebnej na czele z Panią Agatą Wisełką oraz Akademii Esprit z Ustronia za współpracę, Marii Motyka za nieocenioną pomoc od samego momentu zrodzenia pomysłu oraz wszystkim pracownikom Ogniska, którzy zaangażowali się w organizację naszego konkursu.
Dziękujemy zacnemu JURY, sponsorom konkursu Panu Michałowi Bożek „Ustronianka”, Andrzejowi Kudełka „Nadleśnictwo Wisła”, Anecie Legierskiej „Gminny Ośrodek Kultury” w Istebnej, Helenie Legierskiej „Chata Olimpijczyka” Wisła, Łucja Dusek - Francuz – „Beskid Folk” oraz hotelowi „Gołębiewski” Wisła.
Dziękujemy mediom - redaktorom Dorocie Krehut-Raszyk i Andrzejowi Ochodek z Radia Katowice oraz fotografowi Michałowi Kuźma

Ewa Macoszek-Dragon
Dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w KoniakowieDodał: Oliwia Szotkowska (7138)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej