Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
17.03
2021

Gala Finałowa Konkursu na Kobietę Oryginalną Śląska Cieszyńskiego 2020 za nami

Gala Finałowa Konkursu na Kobietę Oryginalną Śląska Cieszyńskiego 2020

Za nami Dzień Kobiet w Istebnej i Gala Finałowa Konkursu na Kobietę Oryginalną Śląska Cieszyńskiego 2020. W tym roku nie mogła odbyć się huczna impreza z udziałem publiczności, zatem wydarzenie miało miejsce w dniu 13 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej. Tym razem bez części artystycznej ale w serdecznej i miłej atmosferze poznaliśmy tegoroczną finalistkę Konkursu na Kobietę Oryginalną.

Wszystkich przybyłych serdecznie powitali Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej Łucja Dusek wraz z Zastępcą Wójta Ryszardem Macurą. W Dniu Kobiet w Istebnej wzięli także udział Dyrektor Portalu OX.pl Wojciech Tatka, Redaktor Głosu Ziemi Cieszyńskiej Natalia Tokarska, Redaktor OX.pl Marta Szymik. Prowadząca Aneta Legierska - Kierownik promocji GOK Istebna przedstawiła sylwetki kandydatek.

 W tym roku w finałowej „Złotej Piątce” znalazło się iście doborowe towarzystwo:

- HENRYKA BRAŃCZYK z Pruchnej - działaczka społeczno-kulturalna, kustosz i wolontariusz Izby Regionalnej im. Emilii Michalskiej w Pruchnej,

- JOLANTA HELLER z Ustronia- dyrektor Przedszkola nr 7 w Ustroniu,

- ZOFIA JAGOSZ-ZARZYCKA ze Skoczowa -kierownik Działu Archeologii w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie,

- ELŻBIETA LEGIERSKA-NIEWIADOMSKA z Koniakowa-  folklorystka pełniąca w latach 1992–2020 funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej,

- FRANCISZKA PROBOSZ z Istebnej - pierwszy dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, zasłużona dla kultury Beskidzkiej Trójwsi (która nie mogła być obecna na gali).

Nadszedł w końcu wyczekiwany moment ogłoszenia wyników Konkursu. Werdyktem uczestników głosowania Oryginalną Kobietą Śląska Cieszyńskiego 2020 została Elżbieta Legierska - Niewiadomska z Koniakowa. Wzruszona laureatka odbierała piękną ceramiczną statuetkę wykonaną i ufundowaną przez artystkę Justynę Łodzińską. Laureatka dziękowała wszystkim, którzy ją wspierali, wiernie jej kibicowali i oddali na nią swoje głosy! Otrzymała ich zaś 2521, z czego 1120 w wersji papierowej i 1401 w formie elektronicznej.

W wywiadach udzielanych po wyborze laureatka podkreślała znaczenie bycia sobą i realizowania swoich pasji. W jej wypadku jest to folklor , miłość do rodzinnej ziemi, śpiew i taniec, który kultywuje poprzez zajęcia z zespołem Mały Koniaków i działalność w grupie śpiewaczej „Koniokowianie”. Jak napisano w jej zgłoszeniu: „Pani Elżbieta przez lata była zaangażowana w życie kulturalne gminy Istebna, animując i tworząc szereg imprez i wydarzeń związanych z folklorem, tradycją, góralskim tańcem i śpiewem. Jako osoba pełniąca w latach 1992–2020 funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, a w latach 1994-1998 będąc także kierownikiem Zespołu Regionalnego „Istebna” wniosła ona znaczący wkład w podtrzymanie, pielęgnowanie i przekazywanie młodym pokoleniom naszej gwary i spuścizny przodków. Jej wiedza o tradycji, humor, piękna i oryginalna gwara przyciągały wielu pod scenę istebniańskiego amfiteatru, gdzie jako konferansjer prowadziła wydarzenia organizowane w gminie Istebna. Znana była także ze scen Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle i Żywcu, a w szczególności z Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Jako znawczyni folkloru niejednokrotnie sama zasiadała w Jury konkursów gwarowych oraz przeglądów muzycznych. Zawsze dawała przykład poprawnego noszenia stroju regionalnego, a przy tym umiała przekazać wiedzę i cenne rady jak go nosić, organizując niejednokrotnie poświęcone tym zagadnieniom warsztaty.W roku 2012 jej dorobek i działania zostały nagrodzone odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. Otrzymała też dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej w ramach jubileuszu 115-lecia zespołu Istebna Regionalnego  „Istebna” 2016. Mimo iż wiele lat zajmowała stanowisko dyrektora, nigdy nie zagubiła wielkiego i wrażliwego serca, zawsze życzliwa i uśmiechnięta dla każdego. W swoim biurze przyjmowała zarówno profesorów, dyrektorów, prezesów w sprawach wielkich projektów, wystaw czy imprez, jak i „ujców” i „ciotki”, którzy nie wiedzieli co zrobić ze starą góralską koszulą lub sprzętem rolniczym. Nadal robi to co kocha, będąc instruktorem tańca i śpiewu w Zespole Regionalnym „Mały Koniaków” oraz współtworząc grupę śpiewaczą „Kóniokowianie”.

Serdeczne gratulacje wszystkim paniom wraz z kwiatami i upominkami przekazali: Ryszard Macura - Zastępca Wójta Gminy Istebna i Dyrektor GOK Istebna Łucja Dusek.

Fundatorami upominków przekazanych laureatkom byli:

- Studio Ceramik Justyny Łodzińskiej,

- Firma Małgorzata z Wisły,

- Drogeria GEMI z Istebnej,

- Zakład Fryzjerski Justyny Legierskiej,

- STUDIO BEAUTY CENTER Iwony Kohut,

- portal OX i Głos Ziemi Cieszyńskiej.

 

Laureatce serdecznie gratulujemy zaszczytnego tytułu!

Serdecznie dziękujemy za współorganizację konkursu portalowi OX.pl, gazecie Głos Ziemi Cieszyńskiej oraz firmie Małgorzata z Wisły, a sponsorom za przekazania nagród dla laureatek!

 

Opracowała Barbara Juroszek- GOK Istebna


Zobacz reportaż:
Kobieta Oryginalna Śląska Cieszyńskiego 2020


Dodał: (7825)