Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
23.05
2017

II Festyn Kóniokowianów przeszedł do historii

W dniu 20 maja 2017 roku na sali sportowej w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie sołtys wsi Koniaków – Jan Gazur rozpoczął uroczyście II Festyn Kóniokowianów. Mimo nieco gorszej pogody niż rok temu, z pewnością dopisali uczestnicy oraz doskonała atmosfera.

                II Festyn Kóniokowianów połączony został z obchodami Dnia Rodziny w SP 1 Koniaków. Przybyłych mieszkańców i gości przywitał dyrektor szkoły – Andrzej Ryłko. Następnie wszyscy zebrani obejrzeli i wysłuchali występów dzieci z koniakowskiej szkoły. Po przedstawieniach wystąpili mali Górale, którzy działają przy OPP w Koniakowie pod kierownictwem pani Aleksandry Lipowskiej. Prawdziwą festynową atmosferę wprowadziła zaś Orkiestra Dęta, która na zaproszenie sołtysa w bogatym 14-to osobowym składzie wygrywała znane wszystkim melodie.

                Także Wójt Gminy Istebna – Henryk Gazurek przywitał zebranych mieszkańców i gości, gratulując jednocześnie inicjatywy kolejnego wspólnego spotkania w sołectwie Koniaków. Wśród obecnych gości znaleźli się również  Monika Kukuczka – dyrektor SP2 Koniaków Rastoka, Józef Polok – zastępca Wójta Gminy oraz Stanisław Legierski – zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Istebna.

Po uroczystym otwarciu wszyscy przenieśli się na boisko oraz trybuny, aby rozpocząć mecze piłki nożnej. Rozgrywki odbyły się pomiędzy najmłodszymi chłopcami z Centrum i Rastoki z wynikiem 5:2 dla SP1, Old Boy`ami z wynikiem 4:3 dla Centrum, a także pomiędzy dziewczynami z UKS Gimnazjum, gdzie piłkarki rozegrały zacięty mecz z wynikiem 1:0, a najlepsza drużyna otrzymała specjalny PUCHAR Sołectwa Koniaków. Wszystkim meczom sędziował Marcin Pudalik. Po rozgrywkach wręczono puchary, dyplomy i piłki dla wszystkich drużyn biorących udział w zmaganiach sportowych.

                Bardzo wzruszającym akcentem było przyznanie specjalnego pucharu dla „Zocnego Kóniokowianina” – olimpijczyka Jana Legierskiego, mieszkającego obecnie na stałe w Wiśle. Sam obdarowany, który przyjechał na festyn wraz z małżonką Heleną nie krył wzruszenia i wyrażał się bardzo ciepło o miejscu, z którego pochodzi i o tym, że tu w Koniakowie jeszcze o nim pamiętamy. Wspomniał także swojego kolegę – olimpijczyka, Stanisława Kawuloka. ( Jan Legierski - jako junior dwukrotnie został wicemistrzem Europy w latach 1971 i 1972. W 1980 został mistrzem Polski w kombinacji norweskiej, a trzy lata później także w sztafecie biegowej 4x10 km. Trzykrotnie wywalczył tytuł wicemistrza Polski - dwukrotnie w kombinacji norweskiej (lata 1974-1975) oraz w biegu na dystansie 15 km w 1974. Na mistrzostwach świata w Falun w 1974 zajął siódme miejsce, podczas tych zawodów osiągając najlepszy wynik na trasie biegu. W sezonie 1973/1974 był sklasyfikowany jako trzeci najlepszy kombinator na świecie. Dwa lata później, podczas igrzysk olimpijskich w Innsbrucku zajął 18. miejsce, a na igrzyskach olimpijskich w Lake Placid w 1980 był dziesiąty).

                Podobnie jak w zeszłym roku dla mieszkańców przygotowano darmową grochówkę, kiełbaski, watę cukrową, przejazdy na konikach, ciasta przygotowane przez KGW Koniaków, a najmłodsi mogli także zakupić lody.  Rada Rodziców przy SP1 także przygotowała ciasta, które zostały upieczone przez mamy uczniów. Po całym dniu atrakcji uczestnicy Festynu mieli możliwość wziąć udział w zabawie tanecznej w Karczmie Kopyrtołka.

                W imieniu Sołtysa wsi Koniaków i Rady Sołeckiej serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację II Festynu Kóniokowianów, czy to w formie materialnej czy też osobowej. Dodatkowo wyrazy podziękowania kierujemy do:

- Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie – za organizację i przygotowanie grochówki przez Panie z kuchni;

- Szkoły Podstawowej nr 2 w Koniakowie – za prowadzenie grilla;

- Koła Gospodyń Wiejskich z Koniakowa – za 14 darmowych babek deserowych;

- Piekarni Kawulok z Koniakowa, Anny i Franciszka Suszka, Barbary Bielesz, Damiana Legierskiego ;

- Jackowi Kohutowi i Januszowi Waszutowi za organizację rozgrywek sportowych;

- Orkiestrze Dętej i panu Tadkowi Ruckiemu, OPP z Koniakowa i dzieciom z SP1 Koniaków za oprawę artystyczną.

Oprac. A. LegierskaDodał: (5420)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej