Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
5.12
2021

II Istebniański Jarmark Świąteczny za nami!

To była naprawdę piękna niedziela!

Po raz pierwszy w gminie Istebna z inicjatywy Wójt Gminy istebna Łucji Michałek zostały zorganizowane piękne wydarzenia w postaci spotkania z Mikołajem rozdającym prezenty, otwarcia stajenki - Istebniańskiego Betlejem, przekazanie busa dla MKS Istebna, rozpalenia choinki i ozdób świątecznych oraz przekazania choinek ufundowanych przez Nadleśnictwo Wisła.

5 grudnia 2021 roku w istebniańskim parku od rana tłumy mieszkańców i gości odwiedzały stoiska na II Jarmarku Świątecznym, gdzie można było zakupić ozdoby świąteczne, stroiki, świąteczne ciasteczka, regionalne serki, herbatę z zielin, czy inne świąteczne rarytasy.

Od godziny 14 rozpoczęła się część artystyczno- kulturalna na placu kościelnym, gdzie ustawiono góralską stajenkę, sanie św. Mikołaja i scenę.

Wydarzenie rozpoczęło się od poświęcenia Istebniańskiego Betlejem. Z inicjatywy i za staraniem Wójt Gminy Istebna wykonania góralskiej stajenki podjął się Pan Paweł Jałowiczor – artysta rzeźbiarz z Jaworzynki, który nadał jej niepowtarzalny, góralski charakter. Wszystkie postacie nawiązują wyglądem do górali – pasterzy z Trójwsi Beskidzkiej. W stajence znajdują się także ruchome postacie zwierząt, przy powstaniu których artyście pomogli Rafał Wawrzacz oraz Edward Łacek. Ta unikatowa stajenka pozostanie z nami aż do nowego roku. Warto dodać, iż był to I etap wykonania rzeźb do stajenki, a w przyszłym roku w drugim etapie zostanie ona uzupełniona o kolejne postacie.

Następnie zebrani udali się wraz z księdzem Jerzym Mrukwą w stronę sceny, gdzie stał nowy, biały bus, który również został poświęcony, aby bezpiecznie wozić dzieci i młodzież klubu MKS Istebna na treningi i zawody. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Wójt gminy Istebna Łucja Michałek i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. Zakup busa możliwy był dzięki zaangażowaniu wójt i wiceministra. W pisaniu wniosku do Fundacji Orlen na zakup busa pomogła Wioleta Golik z UG Istebna. Pozyskano kwotę 80 tys. złotych. Pozostała brakująca część funduszy możliwa była do zapłacenia dzięki hojnym darczyńcom z terenu gminy Istebna ( lista funadatorów na końcu artykułu). Kwota zakupu nowego auta dla MKS Istebna wyniosła ponad 105 tys. złotych.

Po poświęceniu busa zebrani zostali zaproszenie na scenę. Głos zabrał pan wiceminister, który przywitał zebranych, odniósł się do tradycji narciarskich gminy, a przede wszystkim dziękował wójt za organizację wydarzenia, które podkreśla przywiązanie mieszkańców do tradycji i chrześcijańskiego przeżywania tego szczególnego okresu adwentu i świąt. Na koniec złożył życzenia zebranym i przekazał upominki na ręce wójt gminy. Pani Wójt Gminy Łucja Michałek również przywitała zebranych gości i mieszkańców, wyrażając radość z licznej obecności zebranych i wspólnego świętowania wszystkich wydarzeń przygotowanych podczas Jarmarku. Przekazała upominki na ręce wiceministra, artysty Pawła Jałowiczora i posła Przemysława Drabka, który również zabrał głos. Na koniec podziękowania na ręce wójt, wiceministra i Wiolety Golik oraz fundatorów złożył prezes MKS Istebna Tadeusz Krężelok, który wypowiedział się w imieniu Zarządu Klubu ale także dzieci, młodzieży i rodziców, którzy będą korzystać z zakupionego busa.

Następnie prowadząca zaprosiła wszystkich do udziału w dalszych atrakcjach przygotowanych przez organizatorów. W saniach wraz z prezentami i pomocnikami czekał już Św. Mikołaj. Z funduszy gminy Istebna zakupiono ponad 600 zabawek i kilkaset czekolad, które święty rozdał najmłodszym. Radości nie było końca. Przy stajence znajdowało się także stoisko Nadleśnictwa Wisła, które ufundowało ponad 50 bezpłatnych drzewek świątecznych dla mieszkańców oraz zapewniło choinki do wystroju stajenki, za co serdecznie im dziękujemy. W trakcie rozdawania prezentów i choinek na scenie wystąpił i doskonale rozgrzał zebraną publiczność Mateusz Mijal, artysta znany m.in. z piosenek Winny, Góraleczko, czy W Zakopanem Cię poznałem.

Po koncercie zebrani odwiedzili jeszcze stajenkę, stoiska, a około godziny 16.00 mogli podziwiać nowe iluminacje świetlne w istebniańskim parku. Organizatorzy i część zebranych udała się zaś na parking „Pod Grapą” gdzie rozświetlono choinkę oraz duży napis I <3 ISTEBNA.

 

Serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM osobom i organizacjom zaangażowanym w przygotowanie pięknego mikołajkowego wydarzenia. Pani Wójt za piękną i potrzebną inicjatywę, Pawłowi Jałowiczorowi za wykonanie stajenki, radnemu Kazikowi Łackowi za rolę św. Mikołaja. Podziękowani kierujemy także do pracowników Urzędu Gminy, Nadleśnictwa Wisła na czele z Nadleśniczym Andrzejem Kudełką, Członkom Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, radnych gminnych, właścicieli stoisk, przedstawicieli MKS Istebna oraz dyrekcji i pracowników GOK-u.  

 

Lista Sponsorów busa MKS Istebna:

1.  Śląsko – Beskidzki Związek Narciarski - Andrzej Wąsowicz

2. Domki na złoty groniu w Istebnej Weronika i Sławomir Juroszek

3. Zakłady mięsne Istebna Zdzisław Legierski i Leszek Legierski

4. Euro Sklep Istebna Agnieszka i Michał Legierscy

5. Pokoje do wynajęcia Istebna 715 Janusz Czepczor

6. Euro Koniaków pod Ochodzitą Ryszard Legierski

7. Kompleksowe wykonawstwo dachów Wiesław Dragon

8. Market Rema Agnieszka Kamińska

9. Autoserwis Gliniane Bolesław Kowalczyk

10. Firma Ogólnobudowlana Łukasz Juroszek

11. Klaudia i Marcin Wantulok

12. Daw-Bruk Dawid Waszut

13.Firma Ogólnobudowlana Małgorzata i Wiesław Kukuczka

14. Firma Ogólnobudowlana Karina i Paweł Kajzar

15. Tartak Szymcze Adam Bury

16. Justyna Mateusz Juroszek

17. Apteka Dzielec

18. WoodConstruction domy z drewna Łukasz Michałek

 

Oprac. A. Legierska

Fotogaleria J. Kohut - link poniżej...


Zobacz reportaż:
Istebniański Jarmark Świąteczny


Dodał: (8266)