Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
24.02
2019

Mateusz Haratyk z Istebniańskim Bruclikiem! Relacja i foto

W niedzielę 24 lutego już od samego rana na trasach Kubalonki widoczni byli biegacze z różnych stron Polski i z zagranicy, którzy przygotowywali się do startu w 44. edycji biegu narciarskiego „O Istebniański Bruclik”. Lekki mrozik pozytywnie nastroił zawodników i zawodniczki, gdyż w biurze zawodów zgłosiło się o 40 uczestników więcej, niż w ubiegłym roku.

Rywalizacja odbywała się w 18 kategoriach wiekowych, na odpowiednio dostosowanych do nich dystansach.  Łącznie w biegu wystartowało 253 uczestników. Najmłodszym uczestnikiem biegu był Xawier Wantulok z Wisły urodzony w 2014 roku, zaś najstarszymi uczestnikami był Edward Kurek z Katowic, który urodził się w roku 1939.

Rywalizacja wśród kobiet i dwóch najstarszych kategorii męskich rozgrywała się na dystansie 5 km,  natomiast mężczyźni w wieku od 17 do 59 lat walczyli na dystansie 15 km o główne trofeum, czyli Istebniański Bruclik. W tym roku trafiło ono do Mateusza Haratyka z Jaworzynki, który trzy lata temu również zwyciężył nasze zawody.

W rywalizacji na 5 km najszybszym zawodnikiem był Svider Libor z Trzyńca, natomiast w grupie najstarszych panów najlepszy czas uzyskał Sikora Stefan z Bielska – Białej.

Najszybszą wśród kobiet, podobnie jak w ubiegłym roku, była Agata Warło reprezentująca NKS Trójwieś Beskidzka i to jej łupem padł Istebniański kabotek. Tuż za nią na mecie zameldowała się Magdalena Kobielusz z Istebnej, która reprezentowała SSRLZS Sokół Szczyrk. W grupie ciut starszych pań pierwsze miejsce zajęła Justyna Ligocka, zaś jej teściowa, Danuta Ligocka zwyciężyła w kategorii wiekowej najstarszych pań. Warto podkreślić, że wśród pań, właśnie ta grupa wiekowa (36 i więcej lat) frekwencja była największa! 

W najmłodszej kategorii zarówno wśród chłopców jak i dziewcząt najszybsze czasy uzyskali mali adepci biegówek z Dolnej Łomnej (CZ) – rodzeństwo Klara i Roman Halabrin i to oni otrzymali dodatkowo mały Istebniański Bruclik i mały Istebniański Kabotek.

Ceremonii wręczania nagród trzem najlepszym zawodnikom w każdej kategorii wiekowej dokonał Stanisław Szwed – Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Wójt gminy Istebna Łucja Michałek, Zastępca Wójta Gminy Ryszard Macura oraz Przewodniczący Rady Stanisław Legierski .  Każdy z dekorowanych otrzymał dyplom, szklany puchar oraz nagrody rzeczowe. Nagrody na pierwsze miejsca wśród mężczyzn ufundowali: firma Drewnostyl ze Skoczowa, Galeria Kukuczka z Istebnej, a nagroda dodatkowa dla zwycięzcy Bruclika została ufundowana przez Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  - Stanisława Szweda, który również w tym roku objął honorowy patronat nad imprezą.  

Narciarskie zmagania na Kubalonce z zaciekawieniem podziwiali zacni goście: poseł Grzegorz Puda, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka, Radni Gminy Istebna: panie Barbara Kubas i Barbara Bielesz, panowie Jan Bocek, Kazimierz Łacek, Ignacy Zowada i Bartłomiej Jałowiczor oraz sołtys Istebnej Józef Michałek.

Bieg o Bruclik jest imprezą pełną tradycji. W góralski klimat wprowadzali nas konferansjerzy- Aneta Legierska i Tadeusz Papierzyński, który ubrani w stroje regionalne komentowali wszystko co się dzieje na trasach.  Nie zabrakło tradycyjnej muzyki na góralską nutę, a to dzięki przygrywającej wszystkim kapeli Jetelinka na czele z panią Moniką Wałach- Kaczmarzyk.

Mimo mrozu po trasach na Kubalonce roznosiła się woń potraw z grilla, oscypków, kawy, herbaty czy też pieczonych nad ogniskiem kiełbasek. Za gastronomiczne propozycje dziękujemy firmie Jam Jam z Istebnej. Z kolei sklep sportowy Uphill Sport oraz Istebniańskie ŹDZIORBY uatrakcyjnili nasze zawody stoiskiem z akcesoriami sportowymi, oryginalnymi T-shirtami, a hitem były blaszane kubki wykonane specjalnie na tę okazję.

Od samego rana działało prężnie Biuro Zawodów, a pracowali w nim: Ela, Ewa, Małgosia i Arek, którzy prowadzili zapisy, wydawali numery startowe i udzielali podstawowych informacji o zawodach. Na mecie krzątali się  Basia, Dominik, Michał i pani Ela, by w zamian za oddany numer startowy wręczyć pamiątkowy medal oraz bloczek na posiłek i herbatę, który wydawały Wiola i Zuzia, dbając tym samym, by żaden z zawodników nie poszedł do domu głodny.  Za porządek i bezpieczeństwo odpowiedzialni byli strażacy z OSP Koniaków Centrum, zaś za porządek wokół stadionu pracownicy GOKu: Genek i Michał.  Nad sprawami technicznymi czuwał Paweł Cieślar. Sędzią Głównym zawodów był Jacek Suszka, a Delegatem Technicznym Adam Cieślar. Opracowaniem wyników jak zwykle zajmował się Jacek Kohut- Sekretarz Zawodów. Całej ekipie z serca dziękuję, bo bez ich pomocy i zaangażowania organizacja Biegu byłaby niemożliwa.

Na koniec pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim Sponsorom tegorocznej imprezy:

 1. Firma Drewnostyl ze Skoczowa, Adam Matuszny
 2. Tartacznictwo S.C. Kawulok Andrzej, Kawulok Stanisław, Zawada Walerian z Istebnej
 3. Galeria Kukuczka z Istebnej, Jan Kukuczka
 4. Galeria „Pod Aniołem” – firma Halifax
 5. Piotr Zowada z Koniakowa
 6. Sklep sportowy Uphill Sport – Istebna Potoczki
 7. Budowa obiektów drogowych inż.Józef Noga
 8. Biuro Usług Budowlanych Gerard Miczko z Wisły
 9. Firma MOKATE z Ustronia
 10. Market Budowlany BAZA z Istebnej
 11. Stanisław Szwed -Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
 12. Związek Zawodowy Górników w Polsce

Tegoroczne nagrody dodatkowe ufundowane zostały przez Radnych naszej Gminy:

Mały Kabotek – Dominik Jałowiczor z Jaworzynki

Mały Bruclik – Barbara Bielesz z Koniakowa

Kobiecy Kabotek – Marek Iwanek z Istebnej.

Dzięki Waszemu wsparciu finansowemu i rzeczowemu udzielonemu Organizatorom przyczyniliście się Państwo do rozwoju sportu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych naszego regionu. Dziękujemy!

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym biegu „O Istebniański Bruclik”, szczególnie mieszkańcom naszej Gminy, bo to dzięki Wam tradycja biegów narciarskich jest u nas wciąż żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenia.

Karina Czyż

Fotogaleria poniżej - Autor zdjęć: Janusz Małyjurek

Relacja VIDEO Radia Istebna


Zobacz reportaż:
44. Międzynarodowy Bieg Narciarski


Dodał: Aneta Legierska (6522)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
styczeń 2022
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: styczeń

2022/01/2 2022/01/6
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej