2017
Mikołaj Michałek najlepszy w 42 Biegu o Bruclik!
Kolejny „Bieg O Istebniański Bruclik” przeszedł do historii
5 lutego na Kubalonce odbyła się kolejna, już 42. edycja biegu narciarskiego „O Istebniański Bruclik”. . To już trzeci rok z rzędu „Istebniański Bruclik” wygrywa zawodnik z Trójwsi. W tym roku zdobył go Mikołaj Michałek zawodnik MKS Istebna.
W mglisty niedzielny ranek na Kubalonkę zjeżdżali się zawodnicy i zawodniczki z całej Polski (Warszawa, Wrocław, Śrem woj. wielkopolskie)oraz pobliskich przygranicznych miejscowości, by zgłosić swój udział w 42. biegu narciarskim „O Istebniański Bruclik”. W imprezie wzięli udział miłośnicy, pasjonaci, amatorzy i zawodnicy w kategoriach od juniora po seniora.
Łącznie wystartowało 210 uczestników. Szczególną radość sprawiła wysoka frekwencja wśród dzieci i młodzieży. W kategoriach szkół podstawowych i gimnazjum wystartowało łącznie 119 zawodników i zawodniczek.
Na dystansach 5 km, 10 km i 15 km rywalizowali dorośli zawodnicy, a wśród nich 25 kobiet. Najszybszą w kategoriach kobiecych okazała się być Eliza Rucka z MKS Istebna, która pokonała swoje rywalki w wieku między 17., a 25 rokiem życia. Zaś w kategorii kobiecych weteranek naszego biegu najlepszą była Barbara Byrtus z Istebnej (Team na Biegówkach).
W najstarszych kategoriach mężczyzn, którzy mieli do pokonania 5 km. pętle najszybszym był Zbigniew Radomski z Bielska- Białej. W rywalizacji na 10 km najlepszy wynik uzyskał Piotr Michałek z Jaworzynki (Team na Biegówkach).
W biegu głównym, czyli tym najdłuższym, gdzie do pokonania były 3 okrążenia po 5 km., najlepszy czas (niespełna 43 minuty) wywalczył Mikołaj Michałek z Jaworzynki, zawodnik MKS Istebna. O prawie 2 minuty wyprzedził on Wojciecha Fojcika z NKS Trójwieś Beskidzka, który zwyciężył w swojej kategorii wiekowej.
Ceremonii wręczenia nagród dokonali włodarze naszej gminy:: Wójt Gminy Istebna, Henryk Gazurek, Zastępca Wójta, Józef Polok, który był również jednym z sędziów biegu, Przewodniczący Rady Gminy, Artur Szmek oraz Zastępca Przewodniczącego, Stanisław Legierski, którzy przypatrywali się zawodom na trasach. Za zajęcia miejsc na podium w każdej kategorii wiekowej zawodnicy i zawodniczki otrzymywali szklany puchar, dyplom i nagrody rzeczowe. Wśród nich akcesoria marki „Viking” i T-shirty marki „Ździorby” ufundowane przez sklep sportowy UPHILL Sport w Jaworzynce Krzyżowej, upominki z „Galerii Pod Aniołem” . Każdy nagrodzony otrzymał także pamiątkowy kubek z logiem biegu, które ufundował Kompleks Wypoczynkowy „JANO” z Jaworzynki. W kategoriach kobiecych nagrody za zajęcia I miejsca oraz za zajęcia I miejsc w biegu na 15 km. mężczyzn nagrody ufundowały firmy DREWNOSTYL i DREWNOPARK ze Skoczowa.
W trakcie oczekiwań na dekoracje dorosłych nasi konferansjerzy przeprowadzili wśród publiczności quiz o tematyce narciarskiej. Nagrody w quizie ufundował skipol.pl oraz marka Fischer.
Bieg o Bruclik jest imprezą pełną tradycji. W góralski klimat wprowadzali nas konferansjerzy- Aneta Legierska i Tadeusz Papierzyński, który ubrani w stroje regionalne komentowali wszystko co się dzieje na trasach lub co się będzie działo. Nie zabrakło tradycyjnej muzyki na góralską nutę, a przygrywali nam tym razem młodzi muzykanci z kapeli „Posłuchej”.
Od samego rana działo prężnie Biuro Zawodów, a pracowali w nim: Ela, Ewa,Basia, Staszek i Arek, którzy prowadzili zapisy, wydawali numery startowe i udzielali podstawowych informacji o zawodach. Na mecie krzątały się Daria, Zuzia i Renia, by w zamian za oddany numer startowy wręczyć pamiątkowy medal oraz bloczek na posiłek i herbatę, który wydawały Ania i Wiola, dbając tym samym, by żaden z zawodników nie poszedł do domu głodny. Za porządek i bezpieczeństwo odpowiedzialni byli strażacy z OSP Koniaków Centrum, zaś za porządek wokół stadionu pracownicy GOKu: Genek i Michał. Nad sprawami technicznymi czuwał Paweł Cieślar. Sędziom Głównym zawodów był Jacek Suszka, a Delegatem Technicznym Adam Cieślar, którzy razem z załogą sędziowską sprawnie przeprowadzili tegoroczne zawody. Opracowaniem wyników jak zwykle zajmował się Jacek Kohut- Sekretarz Zawodów. Całej ekipie z serca dziękuję, bo bez ich pomocy i zaangażowania organizacja Biegu byłaby niemożliwa.
Na koniec pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim Sponsorom tegorocznej imprezy:
- Firma Drewnostyl ze Skoczowa, Adam Matuszny
- Firma Drewnopark ze Skoczowa, Sebastian Tomica
- Budowa obiektów drogowych inż.Józef Noga
- Tartacznictwo S.C. Kawulok Andrzej, Kawulok Stanisław, Zawada Walerian z Istebnej
- Biuro Usług Budowlanych Gerard Miczko z Wisły
- Biuro Rachunkowe BEMA z Istebnej
- Eko Skład Glinianne z Istebnej, Robert Rucki, Wojciech Kobel
- Kompleks wypoczynkowy "Jano" w Jaworzynce, Ewa Macoszek, Eugeniusz Dragon
- Sklep sportowy Uphill Sport na Krzyżówce.
- Firma „Olzianka”, Józef Waszut z Istebnej
- "Halifax"- Galeria Pod Aniołem w Istebnej
Dzięki Waszemu wsparciu finansowemu i rzeczowemu udzielonemu Organizatorom przyczyniliście się Państwo do rozwoju sportu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych naszego regionu. Dziękujemy!
Mamy cichą nadzieję, że z roku na rok zawodników startujących w „Brucliku” będzie przybywało, a biegi narciarskie w regionie będą stawały się sportem coraz bardziej popularnym we wszystkich grupach wiekowych.
Do zobaczenia w przyszłym roku na Kubalonce!
Karina Czyż
TVP Katowice- wzmianka o "Brucliku" - pod koniec wydania
Fotogaleria i wyniki w plikach poniżej
- Dziewczęta - do Klasy II - 2008 i młodsze
- Dziewczeta - Klasa III-IV - 2006-2007
- Dziewczęta - Klasa V-VI - 2004-2005
- Dziewczęta - Gimnazjum - 2001-2003
- Kobiety - 17-25 lat - 1992-2000
- Kobiety - 26-35 lat - 1982-1991
- Kobiety - 36 lat i powyżej - 1981 i starsze
- Chłopcy - do Klasy II - 2008 i młodsi
- Chłopcy - Klasa III-IV - 2006-2007
- Chłopcy - Klasy V-VI - 2004-2005
- Chłopcy - Gimnazjum - 2001-2003
- Mężczyźni - 17-19 lat - 1998-2000
- Mężczyźni - 20-29 lat - 1988-1997
- Mężczyźni - 30-39 lat - 1978-87
- Mężczyźni - 40-49 lat - 1968-1977
- Mężczyźni - 50-59 lat - 1958-1967
- Mężczyźni - 60-69 lat - 1948-1957
- Mężczyźni - 70 lat i powyżej - 1947 i starsi
Zobacz reportaż:
42. Międzynarodowy Bieg Narciarski