Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
27.11
2018

Obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości w Jaworzynce

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w parafii w Jaworzynce odbyły się uroczyste obchody. Odprawiona została Msza Święta w intencji ojczyzny, a przewodniczył jej inicjator wydarzenia- ksiądz proboszcz Stanisław Pindel. Uroczystość zgromadziła parafian oraz gości, wśród których nie zabrakło Wójta Gminy Istebna, Pani Łucji Michałek oraz radnych Gminy Istebna z Jaworzynki. Kościół uzyskał biało-czerwoną dekorację, obok ołtarza zainstalowano drewniany kontur mapy Polski, wykonany przez Pana Józefa Dragona, nad nim zaś górował wyrzeźbiony w drewnie orzeł biały.

Podczas Mszy, słowa homilii skierował do wiernych emerytowany ksiądz z Ustronia- Rafał Greiff. Podkreślił, że heroiczność i bezinteresowność w czasie wojny urzeczywistniała się na każdym kroku i stanowiła o Polakach w tym trudnym okresie. Warunki, w jakim przyszło wtedy żyć naszym rodakom, wzbudzały odruch pomocy i oddania. W zestawieniu z obecnymi czasami, jak zaznaczył ks. Greiff, postawy te w znacznym stopniu zastąpione zostały egoizmem i brakiem empatii. Mszę zakończyło błogosławieństwo oraz wykonanie hymnu narodowego. W związku z parafialnym konkursem na najlepsze wykonanie hymnu, zaprezenowali się laureaci: Jan i Kamila Probosz, Laura Byrtus, Teresa Brączek i Marcelina Rucka. 

Kolejnym etapem obchodów było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, umieszczonej na głazie w pobliżu domu katechetycznego. Pani Wójt oraz ksiądz proboszcz przecięli biało-czerwoną wstęgę, radni gminy złożyli zaś kwiaty. Zgromadzeni na przykościelnym parkingu wierni, mogli także obserwować wypuszczone do nieba baloniki, które wcześniej dzieci otrzymały przed kościołem. Dzięki uprzejmości właścicieli przedszkola „Słoneczna Kraina”, w jego budynku zorganizowane zostały „niepodległościowe” animacje dla dzieci, a chętni mogli się sfotografować z samym Marszałkiem Piłsudskim, w którego postać wcielił się jeden z aktorów. 

Bardzo serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi za inicjatywę oraz doniosły charakter uroczystości, przedszkolu terapeutycznemu za pomoc w organizacji obchodów, wszystkim uczestnikom za przybycie i uczczenie tego zacnego jubileuszu. 

opracował Bartłomiej Jałowiczor
autor zdjęć: Maria JałowiczorDodał: (6358)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej