Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
9.11
2018

Pierwsza część Gminnych obchodów 100-lecie Niepodległości

Od symbolicznego posadzenia dębów i uroczystej akademi rozpoczęły się tegoroczne Gminne Obchody Święta Niepodległości. Mają one szczególny wymiar, ponieważ w tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez nasz kraj Niepodległości.

Wójt Gminy Henryk Gazurek razem z Radą Gminy Istebna kadencji 2014-2018 zasadzili dwa dęby. Jeden jest dębem Niepodległości, a drugi dębem Zgody Narodowej. W symbolicznej akcji posadzenia dębów wzięli udział również: Zastępca Wójta Józef Polok, sołtys wsi Koniaków Jan Gazur oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Elżbieta Legierska- Niewiadomska.

Następnie w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Istebnej odbyła się uroczysta akademia z udziałem uczniów szkoły, grona pedagogicznego, rodziców, dyrektorów lokalnych szkół, Wójta Gminy wraz z Zastępcą oraz przedstawicielami Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Kultury, Radnych, księży naszego dekanatu, przedstawicielem Nadleśnictwa Wisła oraz gości honorowych: Anny Urbaczki – Bury i pani Marii Kohut.

Po uroczystym odśpiewaniu Hymnu Narodowego głos zabrali: dyrektor ZSP Istebna Robert Biernacki i Wójt Henryk Gazurek. Następnie młodzi aktorzy zaprezentowali spektakl teatralny o tematyce niepodległościowej, a jego autorkami były panie: Cecylia Suszka, Iwona Bogdał i Beata Kawulok. Piękną i niezwykle wzruszająca historię opowiedziała wszystkim obecnym pani Anna Urbaczka – Bury, która urodziła się niespełna 100 temu, a w sposób szczególny zwracała się do dzieci i młodzieży, prosząc o szacunek dla nauczycieli, wychowawców, księży- którzy powinni być dla nich autorytetami.

Z okazji 100 lecia odzyskania Niepodległości została wydana broszura pt. "Świt wolności. Istebna i Śląsk Cieszyński w roku 1918" autorstwa Krzysztofa Kieresia, którą autor w krótkim wystąpieniu przybliżył podczas akademii. Następnie pan Wojciech Święs wygłosił referat historyczny i odniósł się do wystawy pt. "Polski my naród, polski lud", która została ustawiona w holu szkoły.

O aranżację muzyczną akademii w postaci pieśni patriotycznych zadbał pan Piotr Kohut wraz z uczniami, a piękną dekorację przygotowała pani Danuta Konarzewska.  

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i upiększenia obchodów 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w sposób szczególny nauczycielom i pracownikom Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Istebnej oraz Gminnego Ośrodka Kultury.

 

fot. Karina CzyżDodał: Oliwia Szotkowska (6321)