2024
PODSTAWOWE OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELI PSÓW
W ostatnim czasie nasiliły się przypadki, gdy zwierzęta są puszczane wolno, a do Urzędu Gminy są kierowane różne skargi od zaniepokojonych mieszkańców, tak więc apelujemy, by wszyscy właściciele psów zwrócili szczególną uwagę na to, by psy były trzymane w odpowiednich warunkach i odpowiednio zaopiekowane.
Informujemy wszystkie osoby, które są świadkami sytuacji, gdy psy biegają wolno bez żadnej kontroli, że w takiej sytuacji można dzwonić na Policję, która w przypadku naruszenia obowiązków właściciela jest upoważnienia do wyciągnięcia konsekwencji prawem przewidzianych.
Posiadanie zwierząt wiąże się z szeregiem obowiązków, które nakłada na nas prawo, w tym Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Istebna.
Głównym z nich jest zakaz puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację ich właściciela lub opiekuna. Właściciel ma obowiązek sprawowania kontroli i opieki nad zwierzęciem, poprzez nie pozostawienia ich bez nadzoru poza miejscem ich stałego utrzymania, zabezpieczenie nieruchomości przed wydostaniem się z niej zwierzęcia. Przebywanie psów na terenie publicznym może odbywać się wyłącznie pod nadzorem osoby, która jest odpowiedzialna za sprawowanie bezpośredniej i pełnej kontroli nad zachowaniem zwierzęcia.
W miejscach publicznych natomiast powinno się zachować powszechnie przyjęte środki ostrożności tzn. prowadzić psa na smyczy lub w kagańcu, zabronione jest puszczania psa luzem bez kontroli właściciela. Reguluje to art 77 KW, zgodnie z którym kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany lub karze maksymalnej w wysokości 5000zł za doprowadzenie do tego, że zwierzę jest niebezpieczne.
Zabrania się ponadto szczucia psa, gdyż kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 zł albo karze nagany (art.78 KW).
Kodeks wykroczeń reguluje również kwestię puszczania wolno psa na terenie lasu. Art. 166 głosi, że kto puszcza w lesie luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany.
Obowiązujący kodeks cywilny przewiduje odpowiedzialność za szkody dokonane przez zwierzęta domowe. Art. 431 § 1 k.c., stanowi, że „Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy”. Pamiętajmy więc, że nawet gdy nie jesteśmy formalnie właścicielem zwierzęcia, ale pozostaje ono w danym momencie pod nasza opieką, ponosimy odpowiedzialność niezależnie od tego, czy zwierzę było pod nadzorem faktycznym człowieka, czy też zbłąkało się bądź uciekło.
Jeśli zatem nasze zwierzę domowe spowoduje szkodę osobową (np. pogryzienie) bądź majątkową będzie na nas ciążył obowiązek jej naprawienia. Zakres odpowiedzialności został określony w przepisach ogólnych kodeksu cywilnego. Są to w szczególności art. 361, 362, 363, 444 – 447 k.c.
W przypadku wystąpienia szkody na osobie możliwe jest również pociągnięcie nas do odpowiedzialności karnej. Wymiar kary będzie zależny od zaistniałego uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego. Odpowiedzialność za te czyny określają przepisy ogólne Kodeksu Karnego (art. 156, art. 157).
Oprac. Karolina Goryczka