Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
10.06
2022

Podsumowanie wieczoru poetyckiego z poetką Alfredą Lorens

Melodyjnym akcentem, muzyką na skrzypcach zagraną przez Zbigniewa Wałacha i jego uczniów, rozpoczął się wczorajszy wieczór poetycki. Dyrektor GOK Łucja Dusek przywitała główną bohaterkę, poetkę Alfredę, gospodarza gminy Łucję Michałek, sołtys wsi Jaworzynka Bogusławę Kawulok, zacnego gościa Jana Kazimierza Węgrzyna, rodzinę, siostrę poetki Irenę, brata Józefa z synową i brata Władka.
 
Łucja Michałek- Wójt Gminy Istebna stawiając akcent na piękny i bardzo bogaty życiorys głównej bohaterki, niezwykle wzruszająco przedstawiła Jej sylwetkę mówiąc m.in. o ogromnej serdeczności względem drugiego człowieka, niezwykłej życzliwości, wrażliwości na piękno, o braku krytyki względem drugiej osoby, na końcu dziękując poetce za możliwość spotkania.
 
Zaproszony gość Józef Polok, przytoczył życiorys przyjaciółki i wspomniał o kronice, którą przygotowuje, zainspirowany jej wierszami. Dodał „Ona pisze a ja czytam”. Po czym dyrektor GOK przeprowadziła interesującą rozmowę z bohaterką wieczoru na temat historii jej życia, poezji i chwil jakie towarzyszą jej natchnieniom przy powstawaniu wierszy. Wspomniała o wydanych przez autorkę Monikę Mrózek tomików wierszy pt. "Sens" i "Cisza" - odczytała jeden z nich. Podczas rozmowy poetka wzruszająco recytowała swoje wiersze pt. „Turzowka”, „Matka moja kochana”, „Pozdrowienie z gór” i wiele innych.
 
Pani Alfreda urodziła się w Jaworzynce na Herczawie, w czasie II wojny światowej wtedy jeszcze w przysiółku należącym do Polski. Przez 10 lat pracowała w PCK pomagając potrzebującym. Pisze wiersze patriotyczne i religijne. W twórczości poetki dużo jest odniesień do wiary, do rodziny, do beskidzkiej przyrody o różnych porach roku, do miłości do ojczyzny.
 
Pani Alfredzie życzymy dalszych twórczych inspiracji i zdrowia! Czekamy na kolejne spisane tomiki wierszy.


Dodał: Łucja Jałowiczor (8564)