Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
15.06
2018

Projekcja filmu

W sobotni wieczór, 9 czerwca Biblioteka Publiczna w Istebnej po raz kolejny zaprosiła nas na „Noc Bibliotek”. Tegoroczną propozycją, wpisującą się w obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości był pokaz filmu „Z dala od orkiestry”w reżyserii Rafaela Lewandowskiego , który tym razem wziął na warsztat biografię działacza i patrioty Zygmunta Zaleskiego. Zgromadzonych gości powitała Elżbieta Polok - Kierownik Biblioteki Publicznej w Istebnej, serdecznie zapraszając na projekcję. Wkrótce potem zapadły ciemności a na ekranie zaczęły wyświetlać się pierwsze kadry dokumentu zabierając widzów do początków dwudziestego wieku, do świata głównego bohatera.

Zygmunt Zalewski był literatem, tłumaczem, filozofem, krytykiem, działającym na emigracji we Francji w ramach niezliczonych inicjatyw patriotycznych. Był przede wszystkim człowiekiem niezwykle szlachetnym i prawym, który nie złamał swych zasad nawet podczas brutalnych przesłuchań Gestapo. Opowieść filmowa o nim została utkana ze wspomnień najbliższych, rodziny ale też pięknych dźwięków (przez film przewija się muzyka Chopina) i sugestywnych obrazów. Kiedy więc lektor czyta fragmenty rozważań bohatera o gotyku, na ekranie pojawiają się kadry z wnętrza katedry Notre Dame, a chwilę później dzięki archiwalnym filmom razem z bohaterem wędrujemy po ulicach dawnego Paryża czy malowniczych ścieżkach francuskiej prowincji. Dzięki temu film ogląda się z prawdziwą przyjemnością nie tylko jako biografię, ale też piękny, wielowarstwowy, „symfoniczny”obraz – jakby na poświadczenie słów Zalewskiego, że „symfonicznie żyć można tylko w pewnej od orkiestry oddali.

Po napisach końcowych rozległy się brawa, a widzowie zgodnie stwierdzili, że obejrzenie tej niszowej produkcji było czymś bardzo ożywczym i ciekawym. Tym bardziej, że klimat stworzony przez pracownice biblioteki: Elżbietę Polok i Ewę Małyjurek pozwalał poczuć się jak w małym kinie studyjnym. Ku miłemu zaskoczeniu uczestników nie brakło nawet rożków gorącego popcornu i słodkiego poczęstunku.

Jeden z respondentów wypowiadających się w filmie, syn Zaleskiego mówi w pewnym momencie, że biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie przechowuje się książki i druki. W istocie, takie inicjatywy jak Noc Bibliotek przypominają nam o tym, że biblioteka to miejsce ukazujące nam różne oblicza i formy kultury, które często można znaleźć właśnie „z dala od orkiestry”, jednak zdecydowanie są warte tego, by brać w nich aktywny udział.

 

BJDodał: Oliwia Szotkowska (6047)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2021/04/17
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej