Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
14.07
2022

Relacja z XXV Dni Istebnej

Za nami XXV Dni Istebnej, które rozpoczęły się w sobotę 9 lipca prezentacją i otwarciem II Międzynarodowej Wystawy Twórczości Ludowej. Na program pierwszego dnia imprezy złożyły się występy Zespołu Regionalnego "Mała Istebna", „Młodych Gawędziarzy”, Kapeli „Istebna” oraz koncert Zespołu "Bartnicky", po którym sceną zawładnął znany i lubiany DJ Zachar.

Konferansjerka Hanna Blokesz Bacza po powitaniu wszystkich Gości podeszła do każdego ze stoisk, by twórcy ludowi mogli opowiedzieć kilka słów o swoim rzemiośle. Opowiedziała także o atrakcjach dla dzieci – dmuchańcach do skakania, euro bungee, kulach do biegania na wodzie, o które zadbała firma Mania Zabawy i Bumper Ball z Cieszyna. Dla dzieci przygotowano także stoisko z zabawkami oraz watę cukrową, popcorn i zimną granitę na osłodę. Nie zabrakło lokalnej kuchni regionalnej, w tym tradycyjnych serków i oscypków góralskich.

Oficjalnie XXV Dni Istebnej rozpoczęła Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek oraz Łucja Dusek- dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy.

Występy artystyczne rozpoczął zespół „Mała Istebna” pod kierownictwem Marii Motyki i Józefa Łupieżowca – kierownika artystycznego. Utalentowane dzieci przedstawiły tradycyjne tańce i pieśni Górali Śląskich.

Po występie „Małej Istebnej” prezenterka zaprosiła na scenę laureatów konkursu gwarowego im. Jerzego Ruckiego, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaworzynce – Zapasiekach. Wystąpiła Zosia Łupieżowec z Jaworzynki z wierszem Jerzego Ruckiego „Krupy” – zdobywczyni 2 miejsca w kategorii 4-6 klasy, Jan Szkawran z wierszem Antoniego Kretka „Wykopki” – laureat 2 miejsca w kategorii klas 1-3 oraz Zosia Francuz z wierszem Jana Kukuczki „Beskidzki Grónie” – zdobywczyni 3 nagrody w kategorii klas 1-3.

Występy młodych gawędziarzy rozdzielił występ Kapeli „Istebna” pod kierownictwem Marii Motyki. Wykonali tradycyjne melodie Beskidu Śląskiego.

Po występach artystycznych przyszedł czas, by podziękować twórcom ludowym. Na międzynarodowej wystawie prezentowane były rękodzieła podopiecznych „Stowarzyszenia Dobrze, że Jesteś” z Istebnej. Koronkowe rękodzieła, ceramika, czepce, elementy stroju regionalnego, kabotki, koszule, hafty, koszyczki z drzewa świerkowego i rzeźby. Prezentowane były piękne rzeźby sakralne, obrazy, koszyki, zabawki ludowe z drewna, kyrpce, pasy, torebki ze skóry, tkane dywaniki, kowalstwo. Wójt Łucja Michałek uroczyście podziękowała twórcom ludowym za ich piękną pracę. Na scenę zaproszeni zostali wszyscy obecni, by po otrzymaniu pamiątkowego podziękowania ustawić się do wspólnego zdjęcia. Byli to: Teresa Legierska, Jan Zogata, Irena Motyka, Jacek Bojko, Janina Kukuczka, Bogumiła Juroszek, Monika Kubieniec, Maria Zielińska, Weronika Łacek, Zdzisław Kozłowski, Helena Setla, Patrycja Legierska oraz goście ze Słowacji i Czech: Alojz Śestak, Jan Valćuha, Marta Zemelova, Karol Kufa, Katarina Polkova – Holtanova, Aleś Krajći. Niektórzy z tych twórców są posiadaczami certyfikatu marki Górolsko-Swoboda- Produkt Regionalny.

Po krótkiej przerwie, swój koncert rozpoczął zespół Bartnicky! Po 10 latach pojawili się ponownie na naszej scenie, by, jak sam lider zespołu Bogdan Bartnicki stwierdził – poczuć się jak w domu. Wokalista niesiony gromkimi brawami i entuzjazmem publiczności dał z siebie wszystko i schodząc ze sceny w kierunku słuchaczy zaprosił do wspólnej zabawy. Uśmiech nie schodził z twarzy nie tylko słuchających ale także członków zespołu. Po koncercie, w kulisach chętnie ucinali pogawędki i robili zdjęcia z fanami.

Pierwszy dzień XXV Dni Istebnej zakończył niezawodny DJ Zachar, którego obecność przywołała do Amfiteatru sporą grupę młodzieży. Przy muzyce bawili się jednak nie tylko młodzi, dla każdego znalazł się utwór przy którym można było „tupnąć nóżką”.

Wydarzeniem towarzyszącym pierwszego dnia XXV Dni Istebnej była akcja krwiodawstwa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, która odbyła się w godzinach od 10.00 do 14.00 na terenie parkingu naprzeciwko Amfiteatru.

W niedzielę 10 lipca na deskach istebniańskiego Amfiteatru „Pod Skocznią” Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek powitała wyjątkowego gościa tegorocznych XXV Dni Istebnej, jakim była przybyła specjalnie na to wydarzenie Pani Premier Beata Szydło. W krótkim przemówieniu Pani Premier podkreśliła, jak ważnym jest to, iż na naszej ziemi ceni się tradycję i wartości rodzinne. „Siłą Polski, siłą Polaków jest rodzina” – mówiła z naciskiem. Wyraziła także nadzieję, że wyróżnione w tak szczególny sposób dzieci, które dzisiaj otrzymują „góralską wyprawkę” będą w przyszłości przekazywać kolejnym pokoleniom cenny skarb tradycji. Nie zabrakło także zapewnień, że rządzący nadal będą stali na straży bezpieczeństwa i godnego życia polskich rodzin.

Premier Szydło obdarowana została piękną, tradycyjną koronką koniakowską, ozdobną ceramiką oraz kwiatami w barwach narodowych. Następnie odbyła się uroczysta „Istebniańska Nowiecka” podczas której wraz z Wójt Gminy Istebna, Zastępcą Wójta Łukaszem Małyszem oraz parą małych górali – Zosią Francuz i Jankiem Szkawranem wręczyła najmłodszym mieszkańcom Gminy Istebna elementy stroju regionalnego - kabotki i brucliki. Wręczono 12 "Upominków": kabotki dla 9 dziewczynek (Milenki, Marysi, Karolinki, Lidki, Lenki, Sary, Łucji, Antosi i Joasi) oraz brucliki dla 3 chłopców (Piotrusia, Wojtka i Tymoteusza).

W tym dniu odbył się także konkurs o tytuł "Górolsko Miss" i "Górolski Mister". W pierwszej odsłonie wszystkich osiem kandydatek zaprezentowało się w niezwykle bogatych i wytwornych sukniach ślubnych pochodzących z Salonu Sukien Ślubnych Donna Bianca z Bielska –Białej. Następnie dziewczęta pokazały się w kreacjach z Pretty Girl Butik Jadwiga Niewdana – Kliś. W ostatnim wejściu zobaczyliśmy je natomiast w pięknych, tradycyjnych strojach góralskich. Kandydat do tytułu „Górolskiego Mistera” ubrany był w garnitur ze sklepu Moda męska Casual & Elegant - Giacomo Conti – Cieszyn, zobaczyliśmy go także w stroju ludowym. Kandydatkami były: Agnieszka Waszut z Istebnej, Janina Juroszek z Istebnej, Śarlota Mucha z Mostów koło Jabłonkowa, Weronika Damek z Cieszyna, Hanna Andriushchenko z Ukrainy, Daria Szamazina z Ukrainy, Marina Malinovskaya z Ukrainy, Magdalena Nowak z Puńcowa. Kandydatem na Mistera był Tomasz Nowak z Ustronia.

Tegoroczną „Górolską Miss” została Magdalena Nowak z Puńcowa, a „Górolski Mister” 2022 to Tomasz Nowak z Ustronia. Zwycięzcy otrzymali ufundowane przez Gminę Istebna bony o wysokości 1000 zł każdy, a także inne cenne nagrody przygotowane przez sponsorów. Magdalena weźmie udział w jubileuszowych obchodach Miss Beskidów w ramach konkursu Miss Polski, zapewniony jej został udział w finale International Miss Summer w tym roku oraz otrzymała voucher na kurs modelingu o wartości 1000 zł ufundowany przez Grabowska Models. Voucher na kurs modelingu przypadł także pięknej Ukraince Darii Szamazinie. Jak co roku wybrano także Miss Publiczności, którą okrzyknięto Janinę Juroszek z Istebnej oraz Miss Uśmiechu, a została nią Agnieszka Waszut z Istebnej.

W jury zasiedli: goszczący na Dniach Istebnej Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński, Zastępca Wójta Gminy Istebna Łukasz Małysz, przedstawiciele Grabowska Models na czele z Lucyną Grabowską, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej Łucja Dusek oraz Radni Gminy Istebna Barbara Bielesz i Bartłomiej Jałowiczor.

Nagrody, pamiątkowe szarfy i upominki uczestnikom wręczyli Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek, Zastępca Wójta Gminy Łukasz Małysz, Przewodnicząca Jury Lucyna Grabowska oraz Mister Beskidów 2022 Andrzej Budniok.

Nagrody i upominki ufundowane zostały przez:

- Gminę Istebna

- Grabowska Models

- Let's Ride - wypożyczalnię rowerów elektrycznych

- Base Camp Istebna - Park Linowy, Paintball, Gry Integracyjne

- Kompleks Istebna Zagroń

- Market Rema

- Centrum Ubezpieczeń Michałek

- Kwiaciarnię Małgorzata - Grażyna Zembol

- Przystanek u FrAnka

- Karczmę Świstak

- Karczmę po Zbóju

- Hotel Gołębiewski Wisła

- Ustronianka - Naturalna Woda Mineralna

- Centrum Pasterskie w Koniakowie

- Pizzerię u Józefa

 

Kiedy konkurs został już rozstrzygnięty na scenie Amfiteatru pojawił się Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński wraz z Przewodniczącym Rady Romanem Piotrowskim aby wręczyć Wójt Gminy Istebna obraz oraz okazjonalne podarunki. Wymiana prezentów i gratulacji nastąpiła także z przedstawicielami Rady Miasta Ogrodzieniec - Panią Bożeną Bednarz oraz Panem Zbigniewem Fabiańczykiem. Na scenie podziękowano również osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznej edycji konkursu o tytuł "Górolsko Miss" i "Górolski Mister" – Iwonie Kohut za wykonanie fryzur kandydatkom, Paniom ze Studia „Be Beauty” B&A za wykonanie makijaży oraz Bożenie Idziniak za przygotowanie choreografii i przygotowanie kandydatek do występu.

W niedzielne popołudnie nie zabrakło też występów młodych utalentowanych artystów – uczestniczki the Voice Kids Antoniny Kraszewskiej, która wykonała m.in. utwory z programu – Fight Song oraz Dance Monkey oraz Miriam Kohut z utworem „Ostatnia nadzieja”.

Gwiazdą wieczoru był oczywiście wyczekiwany Zespół Pectus, który zaprezentował swoje najbardziej znane i lubiane utwory. Publiczność gromkimi brawami zachęciła muzyków do wykonania aż trzech bisów. Po koncercie muzycy spotkali się ze swoimi fanami – zdjęciom i autografom nie było wprost końca. Podobnie, jak i w sobotę program zakończyła zabawa taneczna z DJ Zacharem.

Na zaproszenie Wójt Gminy Istebna w tegorocznych Dniach Istebnej udział wzięli: Pani Premier Beata Szydło – Posłanka do Parlamentu Europejskiego, Poseł na Sejm RP Kazimierz Matuszny, Józef Herzyk- Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bielskiego reprezentujący Ministra Stanisława Szweda z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, reprezentująca Poseł Jadwigę Wiśniewską Magdalena Wawrzeczko, starszy chorąży sztabowy Andrzej Łakomy z Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie w zastępstwie Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej generała dywizji Tomasza Połucha, Radna Powiatu Żywieckiego Marzena Pietraszewska, delegacja z partnerskiej Gminy Iława, na czele z Wójtem Gminy Krzysztofem Harmacińskim oraz delegacja z Ogrodzieńca w osobach Bożeny Bednarz - Radnej Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu oraz Pana Zbigniewa Fabiańczyka - Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu, reprezentujący Nadleśniczego Nadleśnictwa Wisła Michał Urbaczka, radni Rady Gminy Istebna, Sołtys Istebnej Barbara Juroszek, Sołtys Jaworzynki Bogusława Kawulok oraz Sołtys Koniakowa Jan Gazur.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio BIELSKO, www.radiobielsko.pl , OX.pl, Radio eM, Radio Fest, Głos Ziemi Cieszyńskiej, Telewizja TVS oraz miesięcznik PZKO "Zwrot" i Telewizja Katowice

Organizację wydarzenia wsparli: Let’s Ride, Base Camp, Kompleks Zagroń Istebna, Market REMA, Centrum Ubezpieczeń Michałek, Donna Bianca, Pretty Girl Butik Jadwiga Niewdana - Kliś, Moda męska Casual & Elegant - Giacomo Conti - Cieszyn, Przystanek u FrAnka, Kwiaciarnia Małgorzata, Karczma Świstak, Hotel Gołębiewski, Pizzeria u Józefa, Centrum Produktu Regionalnego, Karczma Po Zbóju

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację jubileuszowych XXV Dni Istebnej.

 

Opracowała:Łucja Dusek- dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w IstebnejDodał: Piotr Gazurek (8607)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej