Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
11.09
2018

„Spotkania Integracyjne Artystów” przy Muzeum Jana Wałacha

Kto był w Muzeum i pracowni Jana Wałacha wie, że to miejsce ma swoją niepowtarzalną atmosferę i o każdej porze roku potrafi pokazać inne oblicze. W najpiękniejszej odsłonie zastają je chyba słoneczne, wrześniowe dni, kiedy to jabłonie w sadzie uginają się pod ciężarem owoców a liście na starej lipie zaczynają nabierać złotawych kolorów. Właśnie w takie popołudnie, 9 września 2018 roku, na łące pod pracownią miały miejsce kolejne Spotkania Integracyjne Artystów im. Jana Wałacha organizowane przez Muzeum i Stowarzyszenie imienia Jana Wałacha w Istebnej.

O godz. 15.00 licznie przybyłych gości powitała Lucyna Ligocka – Kohut – Prezes Muzeum i Stowarzyszenia im. Jana Wałacha w Istebnej. Następnie o „Codziennej Niepodległej” malowanej przez Jana Wałacha- świadka i dokumentalistę lokalnej historii mówił dr Michał Kawulok. Pokrótce poznaliśmy tematykę prezentowaną przez artystę po wojnie, kiedy to malował takie wydarzenia jak „Wiec w Jabłonkowie za przyłączeniem do Polski”, czy „Wkroczenie wojsk polskich do Cieszyna po inwazji czeskiej”. Następnie zaś słuchaliśmy  o dalszej twórczości artysty, który był mistrzem w pokazywaniu tzw. „szarej rzeczywistości” w jej najpiękniejszej odsłonie. „Niepodległa” Jana Wałacha to między innymi: kobiety przy wykopkach , dzieci pochylone nad zadaniem, żona krzątająca się przy pracach domowych. To setki „zwykłych” spraw za pomocą języka sztuki podniesionych do rangi arcydzieła, zatrzymanych ręką artysty z taką samą pieczołowitością, z jaką wcześniej oddawał sceny bitew czy ważnych wydarzeń historycznych. Czy codzienność może być sztuką? Jan Wałach, który, jak  to często o nim pisano „podnosił profanum do rangi sacrum” zdaje się poprzez swoje obrazy, drzeworyty i rzeźby dawać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie.

Po wykładzie przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Zaprojektuj Kartę Bankomatową dla ING Bank Śląski” organizowanego w ramach Wakacyjnej Akademii Sztuki Jana Wałacha. I miejsce zdobyła Kinga Patyk , II zajęła praca Kasi Muchomorskiej, zaś III miejsce przypadło Kasi Juroszek. Wyróżnienia przyznane zostały: Oliwii Matuszny, Kindze Michałek, Małgosi Dymarek, Wiktorii Gazurek i Emilii Michałek. Wystawę prac będących pokłosiem warsztatów i konkursu można było obejrzeć przy Muzeum. Zwycięzcom wręczono nagrody, a pan Stanisław Legierski Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Istebna serdecznie pogratulował młodym adeptom sztuki talentu i pasji oraz w imieniu swoim i Wójta Gminy Istebna złożył podziękowania organizatorom wydarzenia.

Kolejnym wyczekiwanym punktem programu był koncert kapeli „Wałasi” w składzie: Zbigniew Wałach, Bolesław Niedoba, Jan Wałach, Maciej Szymkowiak. Tym razem muzycy zagrali utwory będące w większości autorskimi kompozycjami Zbigniewa Wałacha. Jak mówi stara mądrość „nigdy nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki”, bo jej nurt wciąż ulega zmianom, ale i my za każdym razem jesteśmy inni. Dlatego też ci, którzy regularnie uczestniczą w koncertach „Wałachów” w Muzeum przyznają, że każdy z nich jest zupełnie innym przeżyciem, nie ma dwóch tak samo zagranych utworów czy z góry ustalonego, przewidywalnego scenariusza. Tym razem plenerowy koncert otworzyły kompozycje inspirowane przyrodą takie jak „Maj”,  czy „Taniec Słońca” , ukłonem w stronę tradycyjnych nutek był utwór „Szumi dolina”, a na koniec zabrzmiały dwie najnowsze kompozycje – „Zagubieni” i „Iluminacja” . Jak wyjaśnił Zbigniew Wałach ten ostatni utwór, będący żywiołową gonitwą dźwięków, miał być muzycznym zapisem emocji – momentu, gdy zaskakująca gra światła  oślepia, zachwyca i całkowicie zmienia perspektywę patrzenia.  Ten nowy utwór pięknie wybrzmiał w tym miejscu. Nic dziwnego - założyciel kapeli, Zbigniew Wałach właśnie w tym miejscu niegdyś obserwował muzykującego dziadka, Jana Wałacha. Po dziś dzień w  tym miejscu jego muzyka nabiera szczególnego wymiaru . Może dlatego, że właśnie tutaj biją jej źródła.

Po koncercie zakończonym gromkimi brawami, goście mogli raczyć się przygotowanym dla nich poczęstunkiem oraz zwiedzić pracownię „Mistrza spod Złotego Gronia”. Tak minęło wrześniowe „złote popołudnie” na Andziołówce – jedno z tych fragmentów codzienności, które z pewnością warto zachować w pamięci.

W Spotkaniach Integracyjnych Artystów udział wzięli: Stanisław Legierski Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Istebna wraz z małżonką, Teresa Łaszewska – Sekretarz UG Istebna, artyści, rodzina Jana Wałacha i zaproszeni goście. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za przybycie!

Barbara JuroszekDodał: (6181)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej