Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
21.06
2018

Takich warsztatów jeszcze u nas nie było!

Fotografia jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się technik utrwalania i przekazywania obrazu. Powszechne stały się narzędzia do wykonywania zdjęć – niemal każdy posiada aparat w swoim telefonie, rośnie w siłę „kultura selfie” i coraz bardziej popularne staje się amatorskie fotografowanie. Świat fotografii ma wiele kart w swej historii i wiele pasjonujących zakamarków, do których warto zajrzeć. Chcąc uchylić dzieciom rąbka tajemnicy zorganizowaliśmy dla nich bardzo ciekawe warsztaty, które miały miejsce w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej Centrum.

Trójka fotografów - animatorów wrocławskiego TIFF Center w miniony weekend przeprowadziła dla nas warsztaty fotograficzne. W pierwszej kolejności wzięli w nich udział wolontariusze VIDES, którzy w piątkowe popołudnie poznawali ciekawostki na temat fotografii i kilka faktów z jej historii. Następnie wykonywali własne aparaty z kartonowych pudełek (tzw. camera obscura), by potem przy ich użyciu tworzyć fotografię. Mieli też okazję do pobudzenia kreatywności w robieniu zdjęć swoimi smartphonami, a  prowadzący udzielili im konstruktywnych uwag i wielu cennych porad.

Z kolei w sobotę, niemalże cały dzień w świecie fotografii spędziła grupa dzieci razem z wolontariuszami, którzy po piątkowym doświadczeniu mogli służyć pomocą prowadzącym.

By rozbudzić w dzieciach chęć do poznawania fotografii prowadzący w krótkim wystąpieniu w ciekawy sposób opowiedzieli o niej i o kilku ważnych zasadach, które sprawią, że nasze zdjęcia będą robiły wrażenie. Zdradzili również sekret, jak najlepiej za pomocą jednej z aplikacji na smartphonach, ze swoich zdjęć robić prawdziwe dzieła sztuki. Z nowo zdobytą wiedzą i wielkim zapałem udaliśmy się na spacer fotograficzny do „Dziedziny”. Okazało się, że jest tam wiele ciekawostek, które warto uwiecznić na zdjęciach. Godzinny spacer z aparatem w ręku był świetną okazją do rozbudzenia w dzieciach pasji fotografowania, uwrażliwienia na otaczające ich piękno i zachęcenia, by patrzyły na świat w najbardziej kreatywny sposób, jak tylko się da. Podczas spaceru chętnie słuchały rad i wskazówek prowadzących, którzy wspólnie z dziećmi mieli frajdę patrząc na to, co znajduje się w dziecięcych obiektywach. Przenosząc na zdjęcia zwykłe liście, stare stodoły, czy zwyczajnie przejeżdżające obok samochody, dzieci uczyniły z nich piękne obrazki, na które patrząc powiemy z przekonaniem: „wow! To jest super zdjęcie”. 

Kontynuacją spaceru fotograficznego było drukowanie pocztówek z jednego wybranego przez dzieci zdjęcia. Wszystko po to, by nie ograniczać żywotności zdjęcia jedynie do zapisu cyfrowego, lecz by stało się ono namacalnym efektem pracy i zaangażowania w tworzenie fotografii.

Kolejny warsztat zaproponowany przez animatorów TIFF Center na początku wydawał się dzieciom bardzo tajemniczy, wręcz magiczny, ponieważ miały zrobić aparat z kartonowego pudełka, a następnie robić nim zdjęcia. Zostało to odebrane z wielkim zdziwieniem i niedowierzaniem, lecz wolontariusze mogli poświadczyć, że to nie magia, a cała istota fotografii, którą poznali dzień wcześniej. Dzieci wzięły się do roboty i krok po kroku tworzyły swoje własne kamery otworkowe, czyli tzw. camery obscury. Wychodząc w plener miały za zadanie wybrać jeden obiekt do sfotografowania lub samemu ustawić się do zdjęcia. Następnie prowadzący pomagali odpowiednio naświetlać obraz, by mógł on zostać utrwalony na papierze fotograficznym znajdującym się wewnątrz camery obscury. Pomysłów na te fotografie dzieciom nie brakowało, zważywszy na fakt, iż w pobliżu znajdował się  cmentarz, który dzieci postanowiły również ku temu wykorzystać. Nadszedł w końcu czas, by w specjalnie zaaranżowanej ciemni wywołać te zdjęcia. Teraz dopiero zrobiło się magicznie, ponieważ w niemalże całkowitej ciemności, przy użyciu kilku roztworów na białym papierze zaczęły pojawiać się obrazy – i to nie byle jakie obrazy, a właśnie te, które dzieci kilka chwil wcześniej obrały sobie za cel. Efekt użycia kartonowych aparatów był zaskakujący i wzbudził niemały entuzjazm, a wywołane czarno-białe zdjęcia zrobiły na wszystkich duże wrażenie. Wykonywanie zdjęć tą techniką ukazało nam wszystkim na jakich zasadach działa fotografia i dało okazję do zrozumienia istoty fotografii w jej najczystszej postaci.

Pod koniec spotkania przybyli rodzice, by podczas projekcji zdjęć podziwiać owoce intensywnych warsztatów. Na wielkim ekranie przewijały się piękne fotografie autorstwa naszych młodych podopiecznych. Ostatnie zaś słowo należało tego dnia do dzieci – w miłym geście podziękowały animatorom z TIFF Center za poświęcony czas i ciekawe warsztaty, a na pamiątkę ofiarowały regionalny upominek.

Czas spędzony na tych warsztatach był czasem niezwykle twórczym, rozbudzającym w dzieciach pasję do fotografii. Dla dzieci odkryciem było to, że smartphone nie jest tylko narzędziem do gier i surfowania w necie, ale może również służyć do tworzenia dzieł sztuki i wyrażania w ten sposób siebie i swojego postrzegania świata. Czas ten po raz kolejny odsłonił nam bogactwo dziecięcej wyobraźni i niesamowitą kreatywność; pokazał, że wystarczy kilka słów zachęty i dobra rada, by wzbudzić w nich chęć do rozwijania swoich zdolności . Najważniejsze zaś było to, że sprawiało im to wiele radości i dawało satysfakcję.  Mamy nadzieję, że to dopiero początek ich przygody w świecie fotografii, a kto wie, może za jakiś czas będziemy podziwiać ich zdjęcia na niejednej światowej sławy wystawie.

Karina Czyż

 

Poniżej znajdują się zdjęcia dokumentujące warsztaty oraz te, które zostały wykonane przez dzieci  i animatorów w trakcie ich trwania.

Zadanie realizowane ze środków Gminy Istebna w ramach Gminnego Programu Profilaktyk i Rozwiązywania Problemów w Gminie Istebna na 2018 rokDodał: (6059)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2021/04/17
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej