Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
25.08
2018

Uroczysta Msza Święta na Trójstyku po raz 10!

Historia potrafi zaskakiwać. Kto by pomyślał, że nadejdzie czas, że w miejscu niegdyś pilnie strzeżonym, będącym symbolem nieprzekraczalnych granic i bezwzględnego reżimu trzy narody podają sobie ręce we wspólnej modlitwie o pokój i jedność… Na Trójstyku w Jaworzynce ta chlubna tradycja jest kultywowana już od 10 lat. 25 sierpnia 2018 roku świętowaliśmy jubileuszową X Mszę Trzech Narodów, która odbyła się tym razem w dżdżystej aurze. Ten „uśmiech niepogody” - jak pisał o deszczu ks. Jan Twardowski - w żaden sposób nie umniejszył wspaniałej atmosferze tej uroczystości.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się od trzech procesji, które wyruszyły na miejsce styku trzech granic z Polski, Czech i Słowacji. Procesji z kościoła pw. MB Frydeckiej na Trzycatku przewodniczył bp. Piotr Greger. Gdy wierni z trzech sąsiadujących diecezji: bielsko-żywieckiej, ostrawsko-opawskiej i żylińskiej dotarli na miejsce, mogli podziwiać przepiękny plenerowy ołtarz wkomponowany w zieleń lasów i pól.

 Nabożeństwo tradycyjnie koncelebrowali trzej biskupi. Tegorocznej liturgii przewodniczył bp Tomáš Galis z Żyliny, a przy ołtarzu asystowali mu:  bp František Lobkowicz, biskup ostrawsko-opawski i bp Piotr Greger z Bielska-Białej oraz liczni księża z okolicznych parafii.

W wygłoszonej homilii biskup Piotr Greger poddał analizie fragment Ewangelii opisujący Zwiastowanie. Ową, zdawałoby się, znaną nam na wylot historię przedstawił w nowym, aktualnym świetle. Podkreślił, że najpiękniejsza historia świata, od której zaczyna się ludzkie zbawienie ma początek w Nazarecie – a więc „małej, niewiele znaczącej osadzie” nie wymienionej ani razu na kartach starego Testamentu. Co więcej, w tej scenie Bóg podejmuje dialog z kobietą– kilkunastoletnią dziewczyną i szanując Jej wolność, prosi o zgodę, by dała mu ludzką naturę. To nic innego jak wielki manifest wolności człowieka, a „Fiat” Maryi to zdaniem biskupa „największa karta wolności, jaką świat kiedykolwiek usłyszał”.„Bożą metodą postępowania z człowiekiem nie jest dyktatura ale współpraca (…) Mowa o wolności w tym miejscu nabiera szczególnego zdarzenia. Trójstyk jest dowodem na to, jak cenny jest dar wolności. Nieopodal miejsca naszej modlitwy, paręset metrów niżej, ludzie oddali życie w imię oddychania duchem wolności” – podkreślił hierarcha kończąc homilię stwierdzeniem, że „Najbardziej wolni jesteśmy wtedy, kiedy dajemy Bogu pozytywną odpowiedź na to, o co prosi, do czego zachęca i do czego zaprasza”.

W modlitwie wiernych modlono się we wszystkich trzech językach o pokój, mądrość o światło dla samorządowców, błogosławieństwo dla wiernych trzech diecezji i miłość w rodzinach. Przepiękną oprawę muzyczną Mszy zapewnił chór Gaudium z Rakovej. Na Trójstyk przybyły również reprezentacje zespołów regionalnych – „Ozvena” ze Słowacji czy „Mała Jetelinka” z Jaworzynki. Licznie obecne były poczty sztandarowe – m. in. Oddziału Górali Śląskich Związku Podhalan czy jednostek OSP ze wszystkich trzech państw.

Wśród wiernych trzech narodowości obecni byli liczni przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla. W mszy świętej na Trójstyku wzięli udział m. in. : wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek, Przewodniczący Rady Gminy Artur Szmek, Zastępca Przewodniczącego Stanisław Legierski, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok, Radna Powiatowa Łucja Michałek, Radny Powiatowy Janusz Juroszek, Sołtys Koniakowa (oraz inicjator spotkań na Trójstyku) Jan Gazur, Sołtys Jaworzynki Paweł Rucki. Starosta Hrcavy Petr Stano, Starosta Ciernego Pavol Gomola,  Starosta Jabłonkowa Jiri Hamrozi, Starostka Trzyńca Věra Palkovská, Poseł na Sejm RP, Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, Przewodnicząca Žilinskiego Kraju Samorządowego Erika Jurinová, radni Gminy Istebna, Mieczyslaw i Lucyna Lenartowicz z Branic,  oraz wielu innych samorządowców z trzech państw.

Po mszy przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia obecnych duchownych i samorządowców. Na przytoczenie zasługuje przemowa księdza Zbigniewa Tadeusza Kusego z Cieszyna, który od 4 lata jest biskupem w diecezji Kaga – Bandoro Republice Środkowoafrykańskiej. Uświadomił on zebranym, jak wielkim szczęściem jest żyć w miejscu wolnym od wojny.

Wiele jest wysiłków na świecie, by żyć bez granic ale są granice, które sami tworzymy kiedy zamykamy się na innych, kiedy inna osoba, inny człowiek nie jest już moim bratem ale przeciwnikiem. W Afryce doświadczam wojny, którą często określa się jako wojnę między muzułmanami a chrześcijanami, ale prawda jest taka, że chodzi o panowanie nad zasobami ekonomicznymi i gospodarczymi tego biednego ciągle kraju (...) Proszę bratersko o modlitwę abyśmy umieli przekraczać granice, które tworzą podziały i nienawiść.” – prosił biskup Kusy.

Ks. Marek Modzelewski, proboszcz parafii pw. MB Frydeckiej na Trzycatku złożył serdeczne podziękowania tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie liturgii i ołtarza, w tym artyście Pawłowi Jałowiczorowi, który co roku wraz z parafianami z Trzycatka dekoruje plenerowy ołtarz. „Prosiliśmy o slońce, Pan Bóg dał dobro, którego potrzebuje ziemia. A my odpowiedzieliśmy tym, czym możemy  - naszą obecnością, modlitwą, wysiłkiem, miłością do Boga i braci z Polski, Słowacji i Czech” – podkreślił gospodarz parafii na Trzycatku.

Wójt Istebnej Gminy Istebna Henryk Gazurek podziękował licznie zgromadzonym pocztom sztandarowym, strażakom oraz wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu wydarzenia. "Znajdujemy się w miejscu, gdzie były kiedyś dobrze strzeżone granice, a dziś jest to miejsce bardzo dobrej współpracy między trzema narodami. (...) Chcę bardzo serdecznie wszystkim podziękować za tak piękny jubileusz. Myślę, że deszcz, który spadł dziś z nieba jest symbolem lepszego jutra.”  - powiedział włodarz Gminy i na koniec podziękował również inicjatorom modlitewnych spotkań na Trójstyku: biskupowi Tomaszowi Galisowi, staroście Pavlovi Gomoli, sołtysowi Koniakowa Janowi Gazurowi i Zastępcy Wójta Gminy Istebna Józefowi Polokowi.

Budujemy długie, szerokie drogi, wysokie mosty, byśmy byli bliżej celu, ale celem nadrzędnym jest, by ludzie byli bliżej siebie. Dzięki nowoczesnym technologiom posyłamy sms- y i maile... Ale życzę nam wszystkim, byśmy stawiali drogi do naszych ludzkich dusz, byśmy budowali mosty między sobą i troszczyli się o nasze wzajemne sąsiedzkie relacje polsko – czesko – słowackie” – powiedziała starostka Trzyńca Věra Palkovská. Te słowa są świetnym podsumowaniem idei przyświecającej corocznym Mszom Świętym na Trójstyku. Takie spotkania są dla sąsiedzkich relacji tak samo ożywcze, jak deszcz, który spada na ziemię po długiej suszy.

Tym, którzy poprzez pomoc w organizacji wydarzenia przyczynili się do budowania „międzyludzkich mostów” należą się ogromne podziękowania! Tymczasem biskupi już dziś zaprosili wszystkich na kolejne modlitewne spotkanie na styku trzech granic, które odbędzie się 24 sierpnia 2019 roku.

Barbara Juroszek

 

FOTOREPORTAŻ >>>>>>>>>>>

 

 Dodał: (6154)