Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
11.12
2019

W Istebnej otwarto Centrum Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Tradycyjna Medycyna Chińska już od czasów starożytnych odrywała znaczącą rolę we współpracy między krajami tzw. Jedwabnego Szlaku.
Po raz kolejny przypomniał nam o tym „Meridian Centrum Zdrowia i Rehabilitacji”, które mieści się w kompleksie Zagroń w Istebnej. W piątek 6 grudnia otwarto tam Chińsko-Polskie Centrum Tradycyjnej Medycy Chińskiej. China-Poland TCM Center jest zagranicznym projektem zatwierdzonym przez China National Administration of TCM. Jego sponsorem jest Shandong University of Traditional Chinese Medicine natomiast polskim partnerem jest EW Medicine S. A. należący do Grupy Linter S. A., której prezesem jest pan Leszek Łazarczyk. Warto zaznaczyć, że prowincja Shandong jest jednym z miejsc narodzin chińskiej cywilizacji. Liczy blisko sto milionów ludzi. Słynie z „jednej góry, jednej rzeki i jednego świętego” - góry Tai, miasta wód źródlanych Jinan i Konfucjusz- są to jej symbole.

W uroczystym spotkaniu otwierającym nowy projekt współpracy polsko- chińskiej w kompleksie Zagroń, wzięli udział m.in. : Leszek Łazarczyk -prezes Grupy Linter S.A. , Mieczysław Szczurek – starosta Powiatu Cieszyńskiego, Łucja Michałek – wójt Gminy Istebna, Stanisław Legierski – przewodniczący Rady Gminy Istebna, Michał Kohut- radny Gminy Istebna, przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, przedstawiciele mediów, pracownicy kompleksu Zagroń. Natomiast honorowymi gośćmi byli chińscy przedstawiciele prowincji Shandong na czele z przewodniczącą delegacji Tian Lixin. Wraz z panią Lixin obecni byli gości z Uniwersytetu w Szandongu- profesorowie Hu Auguo i Zhou Dongmin, jak również pracujący w Meridian doktor Sun Jinglong.

W uroczystej przemowie, przewodnicząca chińskiej delegacji wyraziła swoje ogromne zadowolenie z nawiązania współpracy z polska firmą: „Linter Group to duża i bardzo silna prywatna firma w Polsce. Prezes Leszek bardzo ceni chińską kulturę, a także tradycyjną chińską medycynę. Czujemy się zaszczyceni, że możemy współpracować z Linter Group i promować TCM w Polsce. Dziś organizujemy Dzień Otwarty TCM z Linter Group i mamy nadzieję, że Polacy będą mogli poznać idee zdrowotne TCM, doświadczyć metod leczenia, takich jak akupunktura, masaż czy diagnostyka pulsu. Chcemy budować Chińsko-Polskie Centrum TCM w taki sposób, aby podpijał on serca ludzi i przyczyniał się do polepszania zdrowia Polaków.”

Zadowolenie ze współpracy, która nawiązała się już jakiś czas temu, a 6 grudnia została sfinalizowana umową nie krył także prezes Grupy Linter- pan Leszek Łazarczyk, który niejednokrotnie gościł w Chinach i miał okazję poznać tajniki medycyny i kultury chińskiej. Głos zabrali również pozostali goście, którzy wyrażali swą radość i zadowolenie z nawiązanej współpracy.

Po przemowach nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, podpisanie umów, a także przekazanie tablicy upamiętniającej otwarcie nowego projektu z udziałem Grupy Linter S.A. i Uniwersytetu w Szandongu.

Z tej wyjątkowej okazji strony projektu wręczyły sobie nawzajem upominki. Wójt Gminy Istebna – Łucja Michałek również wręczyła gościom oraz panu Leszkowi Łazarczykowi souveniry w postaci ręcznie wykonanych ozdób świątecznych z koronki koniakowskiej.

Regionalnym akcentem był koncert kapeli góralskiej lokalnych muzyków, a wszystkie rozmowy dotyczące nowo otwartego projektu odbywały się przy wspólnym stole i poczęstunku. 

Tekst i zdjęcia: Karina Czyż – GOK IstebnaDodał: Oliwia Szotkowska (7084)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej