Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
13.09
2022

W niedzielę 11 września hucznie świętowaliśmy istebniańskie Święto Plonów.

Bogactwo tej imprezy tkwi przede wszystkim w tym, że angażuje do współpracy sąsiadów, place i rodziny, a dzięki sile góralskiej tradycji zyskuje wyjątkowy koloryt.

Wydarzenie rozpoczęły tradycyjne nabożeństwa odprawione w każdej, pięknie przystrojonej, parafii na Trójwsi. Gospodarzem tegorocznych dożynek była wieś Koniaków, dlatego główne nabożeństwo odprawione zostało w kościele pw. Św. Bartłomieja w Koniakowie. Po Mszach Św. gospodarze gminy, sołtysi z gośćmi i gazdowie z wszystkich parafii, w barwnym i rozśpiewanym korowodzie wyruszyli wozami do Amfiteatru „Pod Skocznią” na wspólne świętowanie.

Kapryśna pogoda nie zepsuła piękna dożynkowego korowodu. Mimo niesprzyjającej aury, zgromadzeni mieli okazję podziwiać istebniańskie barwy – biel kabotków, czerwień bruclików, granat fortuszków, zieleń wonióńczek i ustrojonych wozów. Tradycyjnie korowód prowadziła banderia konna, następnie na przyozdobionych wozach i bryczkach jechali włodarze gminni, reprezentacja Koła Łowieckiego oraz Gazdowie poszczególnych placów. Korowód eskortowali jak zawsze niezawodni strażacy z gminnych jednostek OSP oraz radiowozy policyjne.

Tłumnie zgromadzonych turystów i mieszkańców powitała Wójt Gminy Istebna- Łucja Michałek oraz konferansjerka dożynek - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Łucja Dusek. Ze sceny rozbrzmiał dźwięk trombit w wykonaniu Piotra Kukuczki z synem Pawłem, dając znak do rozpoczęcia świętowania. Hymn Narodowy zagrała Orkiestra Dęta z Trójwsi.

Zaszczytną funkcję gospodarzy tegorocznych istebiańskich Dożynek pełnili:

- Małgorzata i Józef Juroszek z Jasiówki

- Paulina i Piotr Ligoccy z Bombolówki

- Monika i Wojciech Legierscy z Jasiówki

- Aneta i Tomasz Guzik z Cisowego.

Gazdowie z Koniakowa reprezentowali place: Dejówka, Jasiówka, Bombolówka, Gąszcz, Cisowe, Chrechlówki, długo Czerchla, Mała Łączka.

- Jadwiga i Marek Kubica z Beskidu

- Maria i Władysław Zowada z Leszczyny

Gazdowie z Istebnej reprezentowali place: Beskid, Wojtosze, Poloki, Burowie, Kohuty, Szarce, Zagroń i domy za Olzą oraz Mlaskawkę, Leszczynę, Łączynę, Skałę, Pietroszonkę, Stecówkę, Murzynkę, Filipionkę i Zaolzie.

- Monika i Jacek Bury z Małyszy

- Katarzyna Bestwina z Korbasów i Franciszek Kubalok z Polany

Gazdowie z Jaworzynki reprezentowali place: Małysze, Czepczory, Jasie i Byrty oraz Wawrzaczów Groń, Małyjurki i Szkawrany na Trzycatku.

Tegoroczny Ceremoniał Dożynkowy poprowadziła Kapela „Jetelinka” z Jaworzynki pod kierownictwem Moniki Wałach – Kaczmarzyk wraz z Zespołem Regionalnym „Koniaków” z Koniakowa z Januszem Macoszkiem na czele.  Pięknie ozdobione chleby pobłogosławione zostały przez Proboszcza Krzysztofa Pacygę z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Koniakowie oraz ks. Dariusza Madzię z Kościoła Ewangelicko-Aubsburskiego w Istebnej. Dożynkowe chleby z rąk gospodarzy otrzymali: Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek, Sołtys Wsi Koniaków Jan Gazur, Sołtys Wsi Istebna Barbara Juroszek, Sołtys Wsi Jaworzynka Bogusława Kawulok oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka.

Nawiązując do napisu na otrzymanym chlebie „Szczęść Boże” Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek przekazała ważne i trafiające do serca przemówienie. Podkreśliła, jak ważne jest to, że mamy wolność i dzięki temu mogliśmy się spotkać i świętować. „Dziękujmy – nauczmy się tego pięknego słowa.”  Wójt Łucja Michałek wręczyła w podziękowaniu gazdom parę góralki i górala w strojach istebniańskich oraz kosz z łakociami, podkreślając iż to w dniu dożynek Oni są najważniejsi . Kończąc ceremoniał tancerze z zespołu „Koniaków” zaprosili włodarzy, gazdów i gości do wspólnego walczyka i poleczki na scenie.

Po oficjalnej ceremonii i przemówieniu przyszedł czas na rozrywkę. Tegoroczni gazdowie zaproszeni zostali ponownie na scenę, by zmierzyć się w trzech konkurencjach. Rywalizowali obierając ziemniaki, wbijając gwóździe do pnia czy dojąc krowę na czas. Wszyscy gazdowie świetnie poradzili sobie z konkurencjami i otrzymali nagrody – mąkę, miotłę oraz i domowy trunek na zimowe wieczory ;) Konkurencje jak zawsze rozbawiły licznie zgromadzoną publiczność opatrzone żartobliwymi komentarzami prowadzącej Łucji Dusek.

Wszyscy uczestnicy korowodu, zespoły regionalne, kapele i zaproszeni goście kolejny raz już ostali  obdarowani regionalnym obiadem przygotowanym kuchnie z SP1 oraz SP2 w Koniakowie.

Mimo „dożynkowiczów” udających się na sąsiedzkie imprezy w placach w Amfiteatrze „Pod Skocznią” impreza trwała dalej. Na scenie pojawiła się Antosia Kraszewska z The Voice Kids racząc publiczność pięknym śpiewem. Po niej scenę przejęli muzykanci z Kapeli „Ochodzita” przygrywając tradycyjne góralskie nuty. Wieczorną zabawę taneczną rozkręcił zespół Johnny Band z Brennej.

Tradycyjnie podczas Dożynek nie mogło zabraknąć Twórców Ludowych. Swoje rękodzieło i warsztat pracy mieli okazję zaprezentować: hafciarka Weronika Łacek, koronczarka Teresa Legierska ,plecionkarz Jan Zogata , hafciarka czepców Kinga Zawada, podopieczni  „Stowarzyszenia Dobrze, że Jesteś” z Bogusławą Juroszek na czele; koronczarka Monika Kubieniec, rzeźbiarz Zdzisław Kozłowski, malarka Helena Setla, rzeźbiarz Łoboz Marian, kowal Aleś Krajći, baca i wytwórca serów Jan Bzdyk, pszczelarz Jerzy Polok, twórczyni makramy i malarka Izabela Walusiak, twórczyni makramy i biżuterii Eweliny Handzel.

Pięknie przystrojona kuchnia oraz stanowiska gastronomiczne serwowane przez SP1 Koniaków oraz SP2 Koniaków- Rastoka tłumnie przyciągała klientów woń placków z blachy, smażonych kotletów, serów czy krupnioków. Nie zabrakło także  dziecięcych przysmaków – waty cukrowej, popcornu i lodów. Jak co roku, największym powodzeniem cieszył się kołacz dożynkowy.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania:

- wszystkim mieszkańcom z Sołtysami i Gazdami na czele za tak liczny udział i zaangażowanie w organizację tegorocznych obchodów Święta Plonów

- wszystkim rodzicom, nauczycielom i obsłudze z dyrekcją na czele z SP1 oraz SP2 Koniaków za pomoc w organizacji dożynek

- wszystkim zespołom i kapelom, którzy uświetnili całość wydarzenia począwszy od Mszy Św. w Koniakowie aż po ceremoniał i występy artystyczne na scenie istebniańskiego amfiteatru

- Wszystkim Księżom z dekanatu istebniańskiego za udział w obchodach oraz odprawienie uroczystych nabożeństw w intencji rolników i gospodarzy naszej Gminy

- Wszystkim jednostkom OSP wraz z zarządem z Trójwsi oraz jednostkom policji za pomoc w organizacji i zabezpieczeniu korowodu oraz całości uroczystości

- Służbom Maltańskim za zabezpieczenie medyczne wydarzenia

- Piekarni Koniaków za pięknie ozdobione i pyszne chleby dożynkowe

- Sołtysom z Jaworzynki i Istebnej oraz Szkołom z Koniakowa za podarowanie kołaczy dożynkowych dla gości

- Panu Jerzemu Kawulokowi z Istebnej za pomoc i podarowane kwiaty na piękną dekorację sceny

- KGW Koniaków za użyczenie wieńca dożynkowego, który pięknie uzupełnił dekorację istebniańskiej sceny „Pod Skocznią”

- P. Barbarze Bielesz- radnej Gminy Istebna za podarowanie nagród dla gazdów w konkurencjach

- Właścicielom marketu „Rema” za udostępnienie parkingu dla gości dożynkowych

- Firmie Base Camp za udostępnienie krowy na konkurencję dla gazdów

- pracownikom Urzędu Gminy za pomoc w organizacji

- pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej za ogrom pracy włożonej w organizację dożynek

Serdecznie dziękujemy!

Wczorajsze emocje jeszcze nie opadły, jednak już nie możemy się doczekać przyszłorocznych Dożynek, by znów spotkać się w tak licznym, ubranym w regionalny strój gronie. Mamy pewność, że jak co roku, ponownie stworzymy niepowtarzalny klimat istebniańskich Dożynek!

W Dożynkach wzięli udział przedstawiciele władz gminnych i samorządowych, służb mundurowych i leśnych. Byli wśród nich m.in.: Michałek Łucja - Wójt Gminy Istebna, Łukasz Małysz - Z-ca Wójta Gminy Istebna, Dorota Tobiszowska-  Senator RP, Mieczysław Szczurek - Starosta Powiatu Cieszyńskiego, Andrzej Kudełka – Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła, Adam Lewandowski – Zastępca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Zdrowia i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Bryg. Ryszard Kukuczka, zastępca komendanta PSP w Cieszynie, Marek Sikora – Starosta Gminy Hrćava, Pavel Gomola- Starosta Gminy Cierne, Renata Majchrakova – Starostka Śvercinowca, Robert Piętka- Wójt Gminy Milówka, Zbigniew Kopeć- Przewodniczący Rady Gminy w Rajczy, Monika Wałach- Kaczmarzyk - radna Powiatu Cieszyńskiego, Janusz Juroszek  – radny Powiatu Cieszyńskiego, Bogusława Kawulok – Sołtys Wsi Jaworzynka, Barbara Juroszek – Sołtys Wsi Istebna, Jan Gazur – Sołtys Wsi Koniaków, Stanisław Legierski  – Przewodniczący Rady Gminy Istebna, Radni Gminy Istebna, Kapłani: Ks. Krzysztof Pacyga- Proboszcz Parafii Św. Bartłomieja w Koniakowie, Ks. Grzegorz Tomaszek- wikary Parafii w Koniakowie, Ks. Tadeusz Pietrzyk- dziekan Parafii Dobrego Pasterza w Istebnej, Ks. Mrukwa – ks.emeryt z Istebnej, Ks. Dr Marek Studencki- wikariusz generalny diecezji, Ks. Wojciech Kamiński- wikary Parafii Dobrego Pasterza w Istebnej, Ks. Dariusz Madzia- pastor Parafii Ewangelicko-Augsburskiej  w Istebnej, Ks. Robert Szczotka- Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego na Kubalonce, Ks. Marek Modzelewski – proboszcz Parafii Matki Bożej Frydeckiej na Trzycatku, Ks. Andrzej Żmuda- ks emeryt mieszkający w parafii na Trzycatku, Ks. Tomasz Wala- administrator Parafii Apostołów Śp. Piotra i Pawła w Jaworzynce, O.Franciszkanie ze Śliwkuli – Brat Antoni Rojek oraz brat Joachim Sendecki, Dyrektorzy Szkół: SP1 Koniaków- dyr. Andrzej Ryłko,  SP2 Koniaków Rastoka- dyr. Magdalena Marek, ZSP Istebna- dyr. Danuta Haratyk Woźniczka, SP2 Istebna Zaolzie- dyr. Bogdan Ligocki, SP1 Jaworzynka- dyr. Dorota Kukuczka, SP2 Jaworzynka Zapasieki- dyr. Dorota Małyjurek.



Dodał: Magdalena Rucka (8685)