Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
17.02
2020

Wieczór Kameralny z Piosenką Miłosną w tle

Piękne wrażenia muzyczne , kameralna atmosfera, połączenie tradycji z nutką jazzu czy popu - to wszystko czekało na tych, którzy w niedzielny wieczór 16 lutego zgromadzili się w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej na Wieczorze Kameralnym z Pieśnią Miłosną w tle.

Tłumnie zgromadzonych gości serdecznie powitała Aneta Legierska - Zastępca Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej zapraszając do zapomnienia się na chwilę przy najpiękniejszych pieśniach miłosnych - tych góralskich i tych nieco bardziej współczesnych.

Rozpoczęliśmy od …mocy tradycji czyli pieśni miłosnych z repertuaru regionalnego. Zabrzmiały najpiękniejsze melodie takie jak melancholijne „Od Morawy Deszcz idzie”, „Doliny” , „W jaworowym lesie” czy „Nie ma nie ma ciebie”. Wyśpiewali je i wygrali Zbigniew Wałach (skrzypce) , Jan Kaczmarzyk (skrzypce, gajdy), Martin Wałach (kontrabas). Towarzyszyła im Elżbieta Polok  obdarzona przepięknym aksamitnym głosem.  

Potem w świat piosenki romantycznej zabrali nas Błażej i Kasia Knopek -duet , która świetnie zgrywa się nie tylko w życiu ale i na scenie. Artyści uraczyli nas pięknymi aranżacjami takich klasyków piosenki romantycznej jak „Bądź moim natchnieniem”, „Moi Lolita” , „Byłam Różą”, What the world needs now”. Ciepły, piękny głos Kasi i talent instrumentalny Błażeja zagwarantowały publice niezwykłe wrażenia. Było lirycznie, niebanalnie i po prostu pięknie.

Na koniec wszyscy artyści wystąpili razem. Skomasowane siły muzyków w utworach takich jak „Złoty Groń”, „Jaworze, jaworze”  były okazją do zabawy tradycją i eksperymentalnych nietuzinkowych  brzmień. Wszystko zwieńczyły gorące owacje publiczności. Słuchacze opuszczali progi istebniańskiego GOK-u dzieląc się wrażeniami z koncertu. Różne odcienie miłości wyśpiewane i wygrane wpisały się w „powalentynkowy” nastrój i były ciekawym  zderzeniem dwóch muzycznych, nie tak odległych światów . Repertuar nie został wyczerpany, bowiem z zasady muzyka - ta ludowa czy współczesna najczęściej opowiada przecież właśnie o miłości..

W wydarzeniu wzięli udział  dr Piotr Wróblewski i dr Rafał Cekiera z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Marek Sikora Starosta Hyrczawy. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu "Moc tradycji" / Sila tradic w ramach programu INTERREG V-A REPUBLIKA CZESKA - POLSKA, Oś priorytetowa 4: Współpraca instytucji i społeczności.

 

Opracowanie Barbara Juroszek

Zdjęcia: Daniel FranekDodał: Oliwia Szotkowska (7173)