Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
3.11
2019

XXI Zaduszki Istebniańskie

To już trzydzieści lat, odkąd Jerzy Kukuczka po raz ostatni wyruszył w góry… wyruszył i już nie powrócił, a jednak wciąż jest obecny w opowieściach swej małżonki prowadzącej izbę jego pamięci, a także w naszych wspomnieniach. Pięknym tego dowodem stały się tegoroczne XXI Zaduszki Istebniańskie, których organizatorem było Stowarzyszenie „Na Groniach”. Wydarzenie to odbyło się w sobotę 2 listopada i  już po raz drugi miało miejsce w Hotelu & Restauracji Złoty Groń. Poprowadzone przez fantastyczny duet konferansjerski  Ewa Cudzich i Marek Probosz przyciągnęło na hotelową salę tłum gości. Udzielającą  finansowego wsparcia Gminę Istebna reprezentowali – Wójt Gminy  Łucja Michałek, Zastępca Wójta Gminy Istebna Ryszard Macura oraz przedstawiciele Rady Gminy.  Na tegoroczne Zaduszki przybyli także Poseł na Sejm RP Przemysław Drabek wraz z małżonką, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok, Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek , Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Józef Herzyk, Sołtys Wsi Jaworzynka Bogusława Kawulok wraz z małżonkiem, Sołtys Wsi Istebna Barbara Juroszek, Starosta Mostów koło Jabłonkowa Andrzej Niedoba wraz z małżonką oraz  Radna Powiatu Cieszyńskiego Monika Wałach-Kaczmarzyk.

W pierwszej części wieczoru mieliśmy okazję wysłuchać fragmentów najnowszej publikacji Fundacji Wielki Człowiek – „Królowa. Lhotse 89” w genialnej interpretacji znanego aktora o istebniańskich korzeniach – Marka Probosza. Był to wstęp do promocji książki opartej na dzienniku z ostatniej wyprawy  Jerzego Kukuczki.  Himalaista pozostawił po sobie niezwykle cenne zbiory archiwaliów – zdjęć, dokumentów i zapisków, a także nagrań, o czym mówili przedstawiciele Fundacji Katarzyna Zioło  oraz Wojciech Kukuczka.

Wyjątkowym gościem 21. edycji Zaduszek był Krzysztof Wielicki, z którym rozmowę nie tylko na temat zmagania z górami przeprowadził Marek Probosz. Wydarzenie zakończyło się brawurowym koncertem w wykonaniu Zbigniewa Wałacha , Wojciecha Golca , Marcina Żupańskiego i mistrza liry korbowej -  Joachima Mencla.

Organizatorzy obiecują – za rok też będzie wyjątkowo.

Stowarzyszeniu „Na Groniach” oraz Fundacji Wielki Człowiek gratulujemy organizacji niezwykłego, zapadającego w pamięć wydarzenia kulturalnego i dziękujemy za wszystkie realizowane na terenie Trójwsi Beskidzkiej projekty.

Za fantastyczne relacje fotograficzne dziękujemy  Michałowi Kuźmie i Okiem Fotoreportera. Wydarzenie to zostało zarejestrowane przez Radio Istebna i niebawem film ten ukaże się w sieci.

Relacja fotograficzna Michała Kuźmy

Relacja Okiem FotoreporteraDodał: Oliwia Szotkowska (7018)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2021/04/17
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej