Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
23.02
2020

Z życia SP2 w Istebnej

Tegoroczny Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole odbył się już sporo „po terminie”, bo dopiero 5 lutego, ale śnieżna aura zdążyła znów do nas wrócić. Jakoś tak w tradycji mamy, że w ten właśnie dzień zawsze na dworze zabieli...I tym razem trzeba było więc szykować parking , mimo że dwa dni wcześniej zieleniła się trawa. Uroczysta akademia odbyła się na sali gimnastycznej, gdzie na ścianie wisiała już  piękna zimowa dekoracja przygotowana przez p. Magdalenę Krężelok. Uczniowie klasy ósmej i siódmej z p. Janiną Orzech przygotowali ławki i stoły, a po nadejściu dziadków, uwijali się przy roznoszeniu słodkiego poczęstunku.

Uroczystość rozpoczął p. Dyrektor Bogdan Ligocki, witając wszystkich zgromadzonych  gości i składając życzenia. Program poprowadziła uczennica klasy 7 - Aleksandra Kobielusz, której na wstępie towarzyszyli Ania Michałek z kl.8 i Michał Legierski z kl.7.

Jako pierwsi  przedstawili się najmłodsi uczniowie. Jako że był to jeszcze czas świąteczny, dziadkowie mogli zobaczyć przepiękne Jasełka w tzw. teatrze cieni. W tym celu na sali zostały zasłonięte wszystkie okna, a przed widownią pojawił się duży parawan i reflektory. Muzyczna pantomima bardzo się podobała, o czym  świadczyła burza  oklasków po zakończonym przedstawienia. Zadowolona pani  Edyta Kukuczka zgarnęła swoją gromadkę, by przygotować ich do następnego wejścia.

Pierwsza klasa przygotowała krótkie wiersze oraz specjalną piosenkę - „Kiedy babcia była mała”. Jednak zdominowały ich występ muzyczne aranżacje znanych piosenek tj. „ Wesołe jest życie staruszka”, „Orkiestry dęte” i „Autostop” . Pani Iwona Legierska co rusz podawała nowe rekwizyty i pilnowała podkładów muzycznych, a elegancko ubrane pierwszaki starały się jak mogły, by występ wypadł jak najlepiej. Dużo wspólnego, żywiołowego tańca i wymyślonych układów spowodowało, że po refleksyjnym spektaklu uczniów z zerówki, zrobiło się barwnie i wesoło.

Po klasie pierwszej wystąpili uczniowie z klas drugiej i trzeciej. Tym razem nastrój zmienił się na bardziej  poetycki, ponieważ przygotowali oni z p. Danutą Szmigielską- Kawulok wiersze dla babci i dziadka oraz  inscenizację znanych utworów Jana Brzechwy pt. „Żaba” oraz  „Wrona i ser”. Występ był dość krótki, ale  trzeba przyznać, że przygotowali się do niego sumiennie, zarówno pod względem tekstu, jak i strojów. Kolorowe przebrania nie pozostawiały wątpliwości, co do granych postaci.

Potem znów pojawił się akcent muzyczny za sprawą piosenki: „ Z babcią cudnie mija czas... przy niej troski idą w las...” , którą dla gości wspólnie wykonały klasa czwarta i piąta. Przygotowaniem  i akompaniamentem zajął się p. Piotr Kohut.

Na zakończenie uroczystości  jeszcze raz pojawiła się na scenie klasa zerowa i dała pokaz swoich muzyczno – tanecznych zdolności. Był więc taniec, było śpiewanie piosenki ale także interpretacja utworu za pomocą instrumentów muzycznych, co chyba było najtrudniejszym zadaniem. Całość jednak wypadła znakomicie.

I wreszcie przyszedł czas, kiedy wszystkie wnuki: te małe i te całkiem spore, „koczujące” niecierpliwie pod drzwiami sali i na schodach, i w klasach, mogły wejść na salę, dać przygotowane niespodzianki, przytulić się do dziadków i podjeść trochę z tych zastawionych stołów...

Muzyka, która pojawiła się we wszystkich występach, zdominowała tegoroczną uroczystość Dnia Babci i Dziadka w naszej szkole. Sami dziadkowie  muzycznym akcentem zakończyli obchody tego święta, śpiewając przepiękną ,starą i zawsze bardzo poruszającą pieśń: „Ojcowski dom”.

Dziękuję obsłudze szkoły za ogromną pomoc w przygotowaniu tego dnia, nauczycielom i wszystkim zaangażowanym uczniom. Dziękujemy za miłe słowa podziękowania skierowane do  nas, pracowników tej szkoły przez babcię p. Marię Kohut.

Pozdrawiamy wszystkie Babcie i Dziadków, mamy nadzieję, że już za rok ponownie  się spotkamy.

Materiał przygotowała B. Dymarek
Zdjęcia: SP 2 IstebnaDodał: Jacek Kohut (7184)