2018
Z życia Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Istebnej
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dnia 12 października 2018 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Istebnej wspólnie świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej.
W tym uroczystym dniu słowa podziękowania i życzenia przekazał pracownikom szkoły dyrektor Robert Biernacki. Serdecznie powitał nauczycieli, pracowników administracji , obsługi i nauczycieli emerytowanych. W swoim przemówieniu pan dyrektor zaznaczył, że wszyscy, którzy szkołę tworzą: nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi, rodzice oraz uczniowie mają wpływ na panujący w niej klimat i relacje. Podziękował wszystkim za zaangażowanie i ogromny wkład pracy na rzecz szkoły oraz poświęcenie i serce, którym obdarzeni są uczniowie.
Ciekawe przedstawienie z tej okazji przygotowali uczniowie z klas szóstych z paniami Barbarą Bołdys- Żegocką, Jolantą Juroszek i Katarzyną Raszką. Oryginalną dekorację wykonała z uczniami pani Danuta Konarzewska, a o oprawę muzyczną zadbali pani Beata Kawulok i Pan Piotr Kohut.
Uczniowie dla swoich pedagogów przygotowali artystyczną ucztę, zabarwioną dużą dawką humoru. Odtworzyli - słowem, gestem, tańcem i piosenką – klimat szkolnego życia. Wyrazili swoim nauczycielom i pracownikom szkoły wdzięczność za codzienną pracę, troskę i poświęcenie.
Pani Jolanta Juroszek przygotowała prezentację przedstawiającą zdjęcia z okresu dzieciństwa nauczycieli. Zadaniem uczniów było rozpoznać na nich swojego wychowawcę. Wszyscy świetnie się przy tym bawili, a pokaz zdjęć zintegrował uczniów z nauczycielami.
Uczniowie Samorządu Szkolnego wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły kwiaty życząc im wszystkiego najlepszego.
WIZYTA POLICJANTA W NASZEJ SZKOLE
W Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Istebnej duży nacisk kładziemy na edukację związaną z bezpieczeństwem naszych dzieci. Na początku tego roku szkolnego odbyło się spotkanie z policjantem dzielnicowym panem st. asp. Krzysztofem Czarneckim.,który omówił zasady poruszania się w pobliżu jezdni oraz bezpiecznego przechodzenia przez drogę.
Policjant przypomniał uczniom także o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze, o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Poinstruował dzieci jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.
Opracowały: J.K., A.Sz., E.G
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W ISTEBNEJ
Europejski Dzień Języków obchodzony jest w krajach Unii Europejskiej od 2001 roku. Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to:
- ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania języków, jak również konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami;
- promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować;
- propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią, w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.
W tym roku już po raz drugi nauczyciele języków obcych w Zespole-Szkolno Przedszkolnym w Istebnej włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Języków, którego celem jest promowanie nauki języków obcych. Uczniowie sami zaproponowali jego ponowną organizację. Pierwszym etapem był klasowy Konkurs na Plakat na temat wylosowanego kraju. W ciągu kilku dni powstały przepiękne prace, które w piątek, 19 października przyozdobiły drzwi poszczególnych sal lekcyjnych. Zwyciążyła klasa 3b gimnazjum, której przedstawiciele stworzyli plakat o Hiszpanii.
Drugi etap Konkurs Wiedzy o Krajach Świata został przygotowany w oparciu o informacje zamieszczone na plakatach. w poniedziałek, 22 października trzyosobowe drużyny miały niecałe trzy godziny na znalezienie odpowiedzi na 17 pytań. Uczestnicy musieli między innymi dowiedzieć się, w którym kraju linia brzegowa jest dłuższa od Muru Chińskiego (Dania) oraz w którym kraju policjanci dostają podwyżkę za noszenie wąsów (Indie). Dwie drużyny - z klas 8b oraz 5c odpowiedziały na wszystkie pytania bezbłędnie.
Trzecim, i jak się okazało, najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem, była degustacja przysmaków z całego świata. Uczniowie jeszcze liczniej niż w zeszłym roku zaangażowali się w to wydarzenie, a różnorodność potraw była ogromna. Mogliśmy spróbować pizzy, bułeczek angielskich, tortilli, gofrów belgijskich, chałwy, ptysiów, muffinek, imbirowych ciasteczek koreańskich i całego mnóstwa innych przysmaków.
Czwartym etapem obchodów Europejskiego Dnia Języków był konkurs dla klas 7,8 i 3 gimnazjalnych pt. Tell me what you wear. Uczniowie rywalizowali w tłumaczeniu z języka angielskiego sloganów, które widnieją na koszulkach, bluzach czy zeszytach. Dobrze wiedzieć co mamy napisane na ubraniach, które kupujemy. Zwycieżczynią została Paulina Fiedor z klasy 8b.
Uczniowie klas 1-4 również włączyli sie w obchody biorąc udział w konkursie Picture Dictionary. Powstały przepiękne i pomysłowe prace, które mogliśmy podziwiać na wystawce w holu szkoły. Nikola Łacek z klasy 4c zdobyła I miejsce w budynku gimnazjum, zaś w górnym budynku I miejsce wywalczyła Magdalena Bielesz z kl. 1c
Bardzo dziękujemy uczniom za liczny udział w Europejskim Dniu Języków oraz wysiłek włożony w przygotowanie plakatów i przekąsek. Dziękujemy też rodzicom za pomoc przy kulinarnej części świętowania. W ciągu 20 minut mieliśmy okazję spróbować specjałów z całego świata.
Dziękujemy też Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dla zwycięzców. Nagrodziliśmy łącznie 68 uczestników.
Europejski Dzień Języków został zorganizowany przez nauczycieli języków obcych.
Oprac. Katarzyna Leżańska-Czulak