2025
Zapewnijmy drugie życie tekstyliów
Niepotrzebne ubrania często wyrzucamy, nie biorąc pod uwagę, że choć nie są nam już potrzebne, można z nich jeszcze zrobić użytek. Każdego roku tony odzieży lądują na składowiskach odpadów, podczas gdy aż 95% z nich nadaje się do ponownego wykorzystania.
Istotną rolę w przeciwdziałaniu powstawaniu odpadów tekstyliów ma odpowiedzialne podejście do konsumpcji. Należy zwracać uwagę na jakość i trwałość produktów oraz zdecydować się na ubrania wykonane z recyklingowych materiałów. Warto promować minimalizm i świadomą konsumpcję, zachęcając do kupowania tylko tych rzeczy, które są nam naprawdę potrzebne.
Moda zmienia się w zawrotnym tempie, a to powoduje, że często kupujemy duże ilości ubrań, które zwykle służą nam przez jeden sezon, a później lądują na dnie szafy.
Pamiętajmy, że odzież w dobrym stanie może pomóc potrzebującym.
Warto więc dobrze zastanowić się zanim wyrzucimy do śmieci swoje niepotrzebne ubrania. Z całą pewnością lepszym wyjściem będzie oddanie ich w zbiórkach organizowanych przez np. www.pomaganieprzezubranie.pl; PCK, schroniska dla zwierząt.
Z kolei na stronie internetowej www.rzutberetem.eco; można sprawdzić na mapie punkty, gdzie można oddać niepotrzebne, ale wciąż w dobrym stanie tekstylia. W naszej okolicy są to głównie sklepy H&M znajdujące się w Cieszynie lub Bielsku-Białej, gdzie można oddać np. ubrania, buty, pościel, bielizna, pluszaki, ręczniki.
Kolejną ciekawą alternatywą w kierunku podarowania rzeczom drugiego życia jest skorzystanie z usługi Ekozwroty realizowanej wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko oraz InPost. Na stronie internetowej www.inpost.pl/ekozwroty można w prosty sposób przygotować przesyłkę z rzeczami takimi jak telefony, tablety, laptopy, komputery, tekstylia, pluszaki, buty, małe AGD, książki, radia sprzęt audio, aparaty fotograficzne, zabawki elektroniczne, artykułu dziecięce, elektronarzędzia, drony, sprzęt sportowy. Jeśli tylko sprzęt elektroniczny jest kompletny i nie zniszczony na tyle, aby nie mógł zostać naprawiony, ma zwykłe ślady użytkowania, bateria w sprzęcie działa choć szybko się rozładowuje, to w tych sytuacjach spokojnie można oddać niepotrzebny sprzęt. Z kolei jeśli chodzi o pozostałe przedmioty to powinny być one czyste, suche, w dobrym stanie fizycznym - bez dziur czy większych uszkodzeń, buty połączone w pary, nieposiadające znacznych śladów zużycia oraz czyste.
Zachęcamy, by przed ostatecznym oddaniem tekstyliów do PSZOK-a jako odpad, skorzystać
z powyżej przedstawionych alternatyw, które mogą nadać rzeczom drugie życie.
Oprac. K. Goryczka
Referat Usług Komunalnych