Wkrótce
W czasie jej trwania odwiedzający mają okazję zobaczyć nie tylko znane w kraju i poza jego granicami koronki koniakowskie, ale także beskidzki haft krzyżykowy, stroje regionalne, rzeźby, wyplatane z korzenia świerkowego koszyki, ceramikę artystyczną, obrazy, biżuterię z motywami folkowymi i wiele innych ręcznie wykonanych przedmiotów. Dodatkowym atutem wystawy jest prowadzona tu sprzedaż prezentowanego rękodzieła.
Czynne od poniedziałku do soboty 10.00 - 17.00
Już 7 września spotykamy się po raz kolejny na ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku czytamy wybrane nowele :). Będziemy czytać i my wybrane fragmenty z poszczególnych utworów. Szczgóły niebawem :).
Zapraszamy już dziś do Muzeum Jana Wałacha na Andziołówce.
Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
Dym – Maria Konopnicka
Katarynka – Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
Orka – Władysław Stanisław Reymont
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
Sachem – Henryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Biblioteka Publiczna w Istebnej serdecznie zaprasza wszystkich do uczestnictwa w Narodowym Czytaniu, które odbędzie się w dniu 7 września w godzinach 10.00 – 13.00. W tym roku wspólnie pochylimy się nad lekturą nowel wybitnych polskich pisarzy.
Wydarzenie organizowane pod patronatem Pary Prezydenckiej!
Zapraszamy do Jaworzynki, gdzie razem z plecionkarzem Janem, mistrzem Serfenty specjalizującym się w wyplataniu z korzeni świerka, oprowadzimy po wystawie „Niech się plecie!” i przedstawimy lokalne, unikatowe rzemiosło.
Serfenta istnieje, aby plecionkarstwo żyło! Pracują z mistrzami plecionkarzami zdobywając od nich wiedzę i unikatowe umiejętności manualne. Następnie, przekazują je dalej podczas warsztatów, które prowadzą na terenie całego kraju i zagranicą. O plecionkarstwie wiedzą wszystko!
Tym razem zapraszają do Jaworzynki w Beskidzie Śląskim, gdzie tworzy mistrz Jan, który wyplata z korzeni świerka. W Muzeum na Grapie 7-8 września w godzinach od 10.00 do 18.00 zaplanowane jest spotkanie z twórcą, pokaz plecionkarski, a także wernisaż wystawy Serfenty „Niech się plecie!”. Wystawa przedstawia fotografie tradycyjnych plecionkarzy i eksponaty, ale także unikatowe historie i ciekawych bohaterów ze świata rzemiosła.
Szczegółowy program Europejskich Dni Dziedzictwa znajdą Państwo na stronie edd.nid.pl
PROGRAM
10.00 uroczysta Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Centrum Koronki Koniakowskiej w Koniakowie, kolebce szydełkowej tradycji rozwijanej od stu lat w tej małej beskidzkiej miejscowości.
Wydarzenie rozpocznie się wykładem na temat historii koronki koniakowskiej oraz jej roli we współczesnym świecie. Koniaków słynie z koronki, ale powszechna jest tutaj także tradycja obróbki wełny oraz jedyny w swoim rodzaju beskidzki haft krzyżykowy.
10.30 – 14.30 zapraszamy na warsztaty prowadzone jednocześnie w trzech miejscach:
– Entliczek pentliczek heklowany koszyczek (koronka koniakowska) –Centrum Koronki Koniakowskiej;
– Wełna owcza w rękach młodego artysty – Centrum Pasterskie;
– Wyszyjym ci, wyszyjym, Janićkowi koszulom – Chata na Szańcach.
10.30 – 14.30 otwarte wykłady towarzyszące warsztatom dla zainteresowanych:
– Co nam dają owce – prelekcja o tradycyjnym wypasie i sposobie wytwarzania oraz przetwarzania wełny Maria Kohut – Centrum Pasterskie;
– Opowieść o rodzinnym heklowaniu, Urszula Rybka – Izba Pamięci Marii Gwarek;
– Beskidzki haft krzyżykowy – mgr Magdalena Łacek – Chata na Szańcach.
14.30 – 16.00 zapraszamy na łąkę w Koniakowe na międzypokoleniowe heklowanie. Podczas happeningu, który będzie polegał na wspólnym heklowaniu mam, babć, córek, wnuczek, sąsiadek. Kobiety ubrane w tradycyjne stroje góralskie na łące w Koniakowie, przez godzinę zrobią instalację z powstałych malutkich szydełkowych motywów. Łąka nie jest miejscem przypadkowych, chcemy dodatkowo podkreślić, fakt, iż koniakowskie wzory czerpane są z przyrody, a łąka jest ich najlepszym miejscem. To na łące znajdziemy najwięcej kwiatów, listków, tak licznych w koniakowskim wzorniku.
Całość programu zostanie wzbogacona piękną muzyką góralską oraz tradycyjnym tańcem śpiewem, który zaprezentuje Zespół Regionalny Koniaków.
Dodatkowo w trakcie imprezy odbędzie się kiermasz rękodzieła oraz produktów regionalnych i tradycyjnych. Na odwiedzających czekają również wystawy w Centrum Koronki Koniakowskiej, Izbie Pamięci Marii Gwarek, Chacie na Szańcach, Centrum pasterskim oraz Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej.
Liczba miejsc na warsztaty ograniczona, zapisy pod adresem: otwartepracownie@nid.pl
- « Pierwsza
- ‹ Poprzednia
- 1
- 2
- Następna ›
- Ostatnia »